Все повече общини се обезлюдяват трайно. За 15 години броят им се е увеличил двойно.

Изискването за образуване на община е население от 6000 души, а 69 административно-териториални центъра вече не отговарят на критерия.

Снимка: bTV

До преди 15 години те са били над два пъти по-малко – 32.

Основно се обезлюдяват пограничните райони и Северозападът.

Пример за такава община е Трън. За 15 години населението ѝ е намаляло с над една трета. 

Елка Манолова споделя, че за деветте години, откакто работи на автогарата, повече от половината редовни пътници вече са се изселили. „Нашата улица се обезлюди толкова, че няма едно дете, което да ходи на училище. С една комшийка излизаме сутрин двете – никой не ни среща на улицата“, разказва тя.

В общината вече живеят малко над 4000 души. Категорични са обаче, че няма да се откажат от местното самоуправление, защото в противен случай ще трябва да ходят до Перник или Брезник за документи, например.

Снимка: bTV

Зависимостта от местната власт според експертите е голям проблем.

„Има невероятно съотношение между броя на общинските служители и броя на местното население. За пример можем да дадем община Трекляно, където на 25 души поне един работи под някаква форма за общинската администрация. Това е сериозен проблем, който води и до притеснения относно политическия процес на местно ниво“, коментира Явор Алексиев от Института за пазарна икономика.

Често малките общини имат и ниската събираемост на местни данъци и такси. Според експертите административно-териториална реформа трябва да се случи.

Има и добри примери – общини, които преди десетилетие са на ръба на обезлюдяването, но вече са отличници.
Една от тях е Божурище, което е увеличило населението си с над 50 на сто, заради близостта си до София.

Вижте повече във видеото: