Търговците у нас алармират за ръст на кражбите. Само за година те отчитат скок с над 100%.

Проучването на Асоциацията на търговците на нехранителни стоки сочи, че най-много са кражбите в търговските центрове и големите градове.

Най-сериозен е проблемът в търговските обекти за мебели и декорация. Скокът е със 194% при сравнение на първата половина на тази година със същия период на миналата.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

При обзавеждането най-често се крадат скъпи свещи, спално бельо и прибори за хранене.

В спортните обекти най-привлекателни са дрехите и аксесоарите - в магазините за строителни материали предимно машини, ВиК части, скъпи аксесоари.

Снимка: iStock

Крадците по магазините стават все по-подготвени и разполагат с технически устройства за заглушаване на алармите казват търговци.

„До минимална работна заплата не се предприемат наказателни мерки, но когато е непълнолетен съвсем, често са на групи имат разпределени роли. Един със заглушител на алармата до входа, друг маха с детачър алармите по дрехите и трети ги събира и го изнася“, заяви Аксиния Баева - изпълнителен директор на верига магазини за спортни стоки.

Търговците успяват да предотвратят само малка част от кражбите, обикновено откриват липсата при ревизия.

От МВР отчитат сравнително малък ръст в броя на кражбите, търговците обаче споделят, че това е, защото браншът не подава сигнали всеки път. Причината по думите им е, че процедурата е тромава, а до ефективни присъди така и не се стига.

„И подаваме жалби, от които не следва нищо, освен стандартния отказ, че това е маловажно и не представлява заплаха за обществения ред. В резюме не се организира досъдебно производство“, заяви Баева.

От бранша предлагат и промени за справяне със зачестилите кражби

„Облекчени процедури по сигнализация за тези престъпления, да кажем това да е възможно да става в електронна среда, след това да има и някои законови промени- например да се приемат за доказателства някои видеоматериали“, смята Галин Попов - изп. директор на АТНС.

Търговците се надяват и на ревизия на системата за наказания, включително да има такива и за лицата, които купуват крадено стока.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK