Масовите отпуски през август напълниха чакалните пред лекарските кабинети. Все повече хора се оплакват от чревни инфекции, а пикът на заболяванията се очаква до няколко седмици.
От 10-тина години чревните инфекции са целогодишни, с периоди на обостряне и затишие, според наблюденията на специалистите.
Пред кабинетите на общопрактикуващите лекари дълги опашки от чакащи няма. Но има постоянен поток от заболели всеки ден. Чревните инфекции започват със слабост, диария и повръщане. Основният риск е от обезводняване. Тогава състоянието на пациента може рязко да се влоши, особено ако е възрастен човек или малко дете.
„Всички предприемат по нещо, изчакват по-дълго време, нещата се влошават някой път по-бързо и тогава възможностите за оправяне вкъщи са ограничени”, казва д-р Георги Киряков.
През последните седмици покосените от диарийни забоялвания непрекъснато се увеличават, което е нормално за периода на почивките. Чревните инфекции са известни като болест на пътуването.
„Когато човек пътува, той променя навиците си. Първо, много екзотично е да отидеш, примерно казано в Гърция или Турция или в някоя азиатска страна, и да хапнеш нещо вкусно на брега на морето, където контролът не е толкова голям. На второ място е водата - трябва много да се внимава каква вода и какви течности се пият”, посъветва проф. Камен Плочев от Клиниката по инфекциозни, паразитни и тропически болести към ВМА.
Наблюдава се леко увеличение и на заразените с ку треска, която в началния етап от развитието си протича като грип - с висока температура. Хваща се от сурово необработено мляко, кърлежи и гризачи.