Все повече българи в предпенсионна възраст остават без работа. В бюрата по труда са регистрирани 130 000 безработни на възраст над 50 години. Броят им е скочил с 6% за една година.
Темата "безработица" е особено чувствителна за хората в предпенсионна възраст, тъй като останат ли без работа, трудно намират нова. Трудно стигнат и до пенсия, тъй като условията за пенсиониране се затягат с всяка изминала година.
По националният план за действие по заетостта държавата осигурява финансиране на работодатели, които разкриват места за хора над 50 годишна възраст. За 2012 г. близо 9 000 души са били наети по този начин. Редица схеми по оперативната програма "Развитие на човешките ресурси" също осигуряват заетост - работа по тях са получили 28 000 души на възраст над 50 г.
За хората, които не им достигат 16 месеца трудов стаж и възраст, държавата финансира работодателите, които ще ги наемат. За срок до 2 години осигурява минималната заплата , а за висшистите - 380 лева. През миналата година по този начин работа е осигурена на 46 души в предпенсионна възраст.
Антон Боянов е на 54 г. и две години е бил без работа. От ноември миналата година той работи по ремонтирането на сградата на Съдебната палата в Перник. Нает е по схема "Подкрепа за заетост" по оперативната програма.
Антон има сигурна работа за 1 година. Заплатата му е осигурена с европейски средства и е в размер на минималния праг за длъжността му. Благодарен е, защото пенсионирането наближава, а трудовият му стаж е скромен - 24 години.
Дори и да се пенсионират, хората пак искат да работят. Средният размер на пенсията у нас е 270 лева. Стотици хиляди живеят с този доход. Антонина Панова обяснява, че не й стига, затова се налага да работи.
Статистиката показва, че в бюрата по труда се регистрират все повече пенсионери, които търсят алтернатива. Според последните данни броят им е 2500, като повечето са жени.