23 дни преди изборите подготовката за гласуването в чужбина е в ход, отчитат от Министерството на външните работи.
Не липсват спънки и пречки. В Чехия ще се гласува само в мисията ни в Прага. В Германия сме получили разрешение само за 40 места, на които да открием секции извън дипломатическите и консулските ни представителства.
А три държави - Австрия, Швейцария и Норвегия все още не са разрешили разкриването на секции на тяхна територия.
Очаква се ЦИК да обяви разкриването на секции там под условие, за да се изчака постъпването на разрешение. Ако такова не бъде дадено, сънародниците ни в тези държави няма да могат да гласуват.
Теодора Динева организира изборите в Грац, където обичайно гласуват между 150 и 250 души. Изненадана е, че още няма разрешение за разкриване на секции от властите в Австрия.
„Подготовката е извършена. Заявили сме зала. Одобрена е и даже, доколкото знам, е платена. Единственото от българската и австрийската държава зависи да се договарят. Досега не е имало забавяне“, обясни Динева.
За разлика от Австрия Германия ни е дала разрешение да гласуваме, но е ограничила броя на секциите.
„Поради спецификата на режима на приемащата държава по изключение извън дипломатическите и консулските представителства е дадено разрешение за 40 адреса, на които ще бъдат образувани 56 секции“, обясни Калин Анастасов, зам.-председател на работната група „Избори“ в МВнР.
Това предизвиква напрежение сред живеещите там българи. Във Вайнхайм не са в списъка със секциите и упрекват посолството, защото то е избрало локациите.
„500 души да не могат да гласуват е недопустимо. Някои трябва да пътуват 40 километра, за да стигнат до следващата секция“, коментира Асения Капиело от Вайнхайм.
От Външното министерство отчитат, че със 740 секции на почти всички континенти, са най-големият избирателен район.
С промените в Изборния кодекс в чужбина няма да има видеонаблюдение, тъй като такова не е предвидено. Препоръката на Министерството на външните работи е на тези избори да не се разкриват секции на територията на Украйна.