Пет министерства започват работа по организацията на местните избори. А на дневен ред вече е въпросът дали ще настане хаос при гласуването с машини. Чуха се и призиви за спешни законови промени.
Нужна е спешна актуализация на софтуера на машините за гласуване, така че да бъдат пригодени за местния вот. На места ще се гласува с четири бюлетини и то доста дълги.
Поръчка за такава актуализация все още няма от страна на ЦИК. Когато се направи обаче се появява и въпросът с колко карти ще се гласува и как да бъде подреден екранът. Това е предпоставка за хаос, предупредиха експерти. И призоваха депутатите да помислят дали не трябва да се удължи срокът между първи и втори тур.
Експертите настояват не за една, а за две седмици между вота на 29 октомври и балотажа. „Това е европейската практика. В повече от половината градове, където се правят избори в два тура, има срок две седмици между първи и втори тур“, обясни проф. Михаил Константинов.
Проблемът е как ще бъдат пренастроени и транспортирани машините за гласуване. „Ще имаме два дни. Нямаме една седмица. В сряда вечерта, дай боже, ЦИК ще обяви окончателните резултати от първия тур и ние тогава ще можем да започнем, да подготвяме бюлетините и да ги зареждаме в машините, които най-късно в петък трябва да потеглят отново“, обяснява и Веселин Тодоров, изпълнителен директор на „Сиела Норма“.
„Не е проблем да бъде зададено още от първия тур в машината софтуерната възможност, а в деня преди втория тур комисията само да отсее двамата кандидати, които са стигнали до втория тур. Така няма да се налага дори преинсталиране на софтуера“, твърди Стефан Манов от Обществения съвет към ЦИК.
За отпускането на повече време обаче е нужен спешен нов ремонт на Изборния кодекс, където ясно е записано, че победител в местната надпревара е кандидатът, който е получил повече от половината от действителните гласове.
Или: „Чл. 452: Когато на първия тур никой от кандидатите за кмет не е избран, втори тур на изборите се произвежда не по-късно от 7 дни от датата на произвеждането на първия тур в неработен ден“.
Сред въпросите за решаване е и как точно да се гласува с машината, след като има няколко вида избор. „В една и съща секция ще има хора, които ще могат да гласуват за кмет на община и за общински съветници. Това ще е за всички. Но някои ще могат да гласуват за това населено място, а други – не. Защото едните имат уседналост, други – не“, пояснява проф. Михаил Константинов.
„Комбинациите са три. Това означава три комплекта карти. Ще станат като фокусници с тези карти“, пояснява Веселин Тодоров.
„Машинният вот - особено за местните избори, е най-доброто решение. На последните местни избори през 2019-та имаме над 20% недействителни бюлетини във вота за общински съвети“, пояснява и Стефан Манов.
Въпреки множеството въпроси от МВР увериха, че са готови и ще се справят с организация на вота.