Конфликтът между Обединените патриоти продължава. Този път Волен Сидеров нападна Валери Симеонов, че с критиките си към ГЕРБ руши управляващата коалиция.
Днес стана ясно, че е имало разговор на кафе между премиера Бойко Борисов и двамата вицепремиери от квотата на „Обединени патриоти” - Красимир Каракачанов и Валери Симеонов.
Разговорът преминал спокойно и без сянка на упрек към ГЕРБ заради промените в закона за приватизация. Според Валери Симеонов те са лобистки и облагодетелстват собственика на Българския морски флот Кирил Домусчиев да не плати дължимите 58 млн. обезщетения.
Волен Сидеров предупреди, че управляващата коалиция е подложена на риск след обвиненията на Валери Симеонов за лобизъм от страна на ГЕРБ и „Атака” в полза на бизнесмена Кирил Домусчиев, чрез текстове в закона за приватизация и следприватизационен контрол.
„Да не се прави на съдия, на следовател, на шериф или на силов играч, защото той е вицепремиер, защото имаше атака, защото аз направих тази тройна коалиция”, каза Волен Сидеров.
Красимир Каракачанов разобличи твърденията на Валери Симеонов, че премиерът Бойко Борисов е споделил, че се страхува от Домусчиев и това е причината за законодателната промяна, която ще опрости на Българския морски флот 58 млн. лв. дължими обезщетения.
Красимир Каракачанов: „Пихме по едно кафе в кабинета на премиера, говорихме, включително и за този закон, такова нещо да е казал премиера, че се страхува от някого, няма.”
Днес съпартийците на Симеонов обвиниха коалиционните си партньори „Атака” и ВМРО в безпринципност, защото техни депутати са сред вносителите на законодателната промяна.
„Лицето Сидеров и неговата партия, и ВМРО - двама са, двама са. Кой клати коалицията -безпринципните позиции не търпим”, заяви Валентин Касабов от НФСБ.
Според Каракачанов отношенията между трите партии са исторически сложни. „За мен коалицията „Обединени патриоти” е добра основа, трябва диалог, а не с шум в системата”.
Освен разговор за отношенията между трите партии, предстои и разговор дали ще се явят заедно на предстоящите избори за евродепутати.
Хроника на приватизационната сделка на Българския морски флот, която според Валери Симеонов е ябълката на раздора и поводът за спешните промени в Закона за приватизация.
Консорциумът „Кей Джи Маритайм Шипинг” придобива 70% от Българския морски флот през 2008г. срещу 440 милиона лева. Според приватизационния договор, за десет години трябва да се инвестират близо 780 милиона лева. Според Кирил Домусчиев, който е член на Съвета на директорите, инвестициите са преизпълнени.
„Компанията е инвестирала над 800 милиона за нови кораби и средната възраст на флота от 23-24 години през 2008 г. в момента е под 8 години”, посочи той.
Данните на агенцията за приватизация обаче показват, че заложената средна численост на плавателния състав не е спазена. В последните 8 години те трябва да са 2360 души, а последният отчет от 2016 г. показва численост от 124 души. Така до 2015 г. неустойките са в размер на над 2,5 млн. лв.
„Там където не ги спазваме, си плащаме неустойките. Твърдението, че имаме само 123 човека екипаж, ако изчислите броя на корабите се получават над 2000 души екипаж. Тия кораби не плават без екипаж, няма такива кораби”, добави Домусчиев.
От ръководството на българския морски флот изчислиха, че служителите във флота са около 1200.
„Моряците в БМФ работят на такива условия, на такова заплащане, което го няма в България. Размерът – минималната работна заплата е 1400 долара месечно”, коментира Красимир Вълчев – председател на моряшки синдикат във Варна.
По закон ангажиментите в приватизационен договор не могат да се променят. Компанията опитва с дело да промени ангажиментите за заетостта и тонажа на корабите. То е загубено преди десет дни. Според Валери Симеонов целта на Домусчиев е била да спести неустойка от 58 млн. лв. Кирил Домусчиев обясни, че не следи решенията на парламента по темата и отрече, че с тях компанията ще спести пари.
„Как 58 млн. лв. не виждам как и за какво трябва да ги плащаме и как са стигнали до тези цифри, нека изтече годината”, коментира Домусчиев.
10-годишният срок на приватизационния договор изтича в края на тази година. Едва след това ще се отчете и дали инвестициите са изпълнени.
Вчера поправката в закона за приватизация беше приета на второ четене и е окончателна, ако президентът не й наложи вето.