Предстои ни изключително гореща седмица и предимно слънчева седмица. За днес е обявен жълт код за високи температури над 35 градуса за цялата страна.
Екстремните горещини са особено опасни за възрастни, малки деца, бременни жени и хора с хронични заболявания.
Извън базовите правила – да слагаме редовно слънцезащитни продукти върху кожата си, да носим шапки и да избягваме директното слънце в най-топлите часове от деня, има и много други начини да се предпазим. Поради тази причина припомняме някои от най-важните правила за предпазване в топлото време.
Облекло
Кожата е най-големият орган в човешкото тяло. Тя е основната защита от топлините, защото чрез потенето се охлаждаме. Колкото повече площ от кожата си можем да охладим, толкова по-добре.
- Носете широки и светли дрехи, по възможност с дълги крачоли и ръкави. Хубаво е те да бъдат от естествени и леки материи като памук и лен. Така не само предпазвате кожата си от слънцето, но и осигурявате движение на въздух около нея, което води до охлаждане.
- Намокрете дрехите си – това е лесен и ефективен начин да понижим телесната си температура в най-горещите дни.
- Използвате охлаждащи спрейове – такива са изключително популярни в държавите с чести горещи вълни, но се продават и у нас.
- Пуснете си хладен душ. Важно е водата да не е съвсем студена, защото тялото се охлажда внимателно и бавно.
- Ако нямате възможност да се изкъпете, можете да сложите ръцете и краката си под течаща студена вода. Китките и глезените ни са места, където кожата е изключително тънка и минават много кръвоносни съдове. Студената вода ще помогне да се охладите по-бързо.
Пийте достатъчно вода!
В жегите най-важно е да останете хидратирани. Липсата на течности в тялото ще доведе до нарушаване на процеса по потене, който трябва да ви охлади.
Колкото и да е странно, можете да пиете и топли напитки, тъй като те ще ви охладят значително по-бързо от студените.
С потенето през деня, тялото е възможно да се дехидратира изключително бързо и без да забележим. Поради тази причина трябва да следите за следните симптоми за дехидратация:
- Сухота в устата
- Виене на свят и объркване
- Главоболие
Ако не реагираме навреме на дехидратацията в тялото, това може да доведе до топлинно изтощение – състояние, което е опасно.
Изключително важно е да избягвате алкохолните напитки. Алкохолът причинява обезводняване и може да бъде особено опасен, ако тялото ни вече не може да се справи с охлаждането заради високите температури. Той може да попречи и на нощния сън – нещо, което и без това е трудно през топлото време.
Храната също е важна
Когато навън е горещо е добре да променим и диетата си. Леката, балансирана храна, която се приема често и по малко, е подходяща за справяне с горещините. Храни с високо съдържание на вода като ягоди, краставици, целина, маруля, ще ни помогнат да се хидратираме и охладим през лятото.
Може да наблегнете и на течни храни като супи и различни видове яхнии, които също ще помогнат за хидратирането.
Съобразете спортуването с температурите навън
Ако спортувате е добре да промените рутината си така, че практикуването на спорт да бъде в по-хладните часове от деня. Рано сутрин или късно вечер е най-подходящото време, тъй като ако Слънцето вече е много високо в небето, рискуваме да получим слънчев удар.
Най-добре е да ограничим физическата активност тотално през най-горещите часове от деня. Ако все пак това няма как да се случи, трябва да пиете достатъчно течности.
След спорт е добре да минете и през банята и отново да си вземете хладен душ.
Дръжте дома си максимално хладен
Дори и да нямате климатик, има методи, с които да охладите дома си по време на горещите вълни. Изключително важно е домовете ни да бъдат хладни през нощта, когато тялото почива.
- Затваряйте пердетата преди най-горещите часове от деня
- Осигурете движение на въздуха като оставите прозорци и врати отворени
- В случай, че слънцето свети директно в прозорците ни е добре те да останат затворени, защото по този начин влиза горещ въздух.
- Не гответе в най-горещото време от деня.
Как да разпознаем проблем?
Въпреки всичките ни опити, горещото време може да ни навреди много бързо и без да разберем. Поради тази причина е важно да познаваме симптомите на топлинен и слънчев удар, както и на топлинно изтощение.
Изтощението се причинява от загубата на прекалено много вода от тялото. То може да бъде третирано с рехидратиране и прекарване на време на сянка.
Топлинният и слънчев удар са значително по-опасни. Те се получават когато телесната температура достигне опасни нива и тялото не може да се охлажда повече. Симптомите включват объркване, главоболие, гадене и мускулни крампи.
Друг разпознаваем симптом е по-бледа кожа от обикновено. В зависимост от цвета на кожата, тя може да изглежда бледа, сивкава или жълтеникава. Това се забелязва най-вече по цвета на дланите, ноктите, около очите, цвета на венците и езика ни.
Бебетата, малките деца и възрастните хора са най-застрашени от топлинен удар.