Малка е вероятността да има свободно плаващи мини в Черно море, обявиха от Военноморските сили (ВМС) след информациите, че буря е отнесла такива боеприпаси от крайбрежието на Одеса. Въпреки това държавата взима превантивни спешни мерки.
През последните дни вълнението по украинското крайбрежие не е било по-голямо от 2-3 бала.
"Анализът на ситуация по-скоро навежда на мисълта, че публикацията на Руската федерация цели по-скоро затрудняване на търговското корабоплаване и създаване на страх и напрежение сред корабоплавателите и крайбрежните държави, отколкото наличието на реална заплаха", обясни кoмандирът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов.
От Военноморските ни сили са засилили наблюдението и следенето на ситуацията в Черно море още с началото на войната. От „Морска администрация“ също не очакват проблем.
"Самата циркулация на морските течения е такава, че те ще бъдат отведени далеч от българските води - някъде към Истанбул, към Босфора и по-нататък", заяви директорът на „Морска администрация“ – Бургас к.п.д. Александър Илиев.
Все пак от Агенцията по рибарство и аквакултури са уведомили рибарите по възможност да не влизат в морето засега.
"В постоянен контакт съм с Центъра ни за наблюдение на риболова. От там докладват, че времето е с нас, да бъдем честни, не позволява влизането на лодки и кораби в този момент, с цел осъществяване на улов", заяви директорът на ИАРА Христо Панайотов.
Навигационните системи в трафик кулите във Варна и Бургас следят денонощно движението на всеки плавателен съд в териториалните води на България. До всички кораби е изпратено предупреждение за евентуалната опасност.
Експерти уверяват, че дори да излязат на брега, което е много малко вероятно, мините не са опасни, ако не бъдат подложени на изключително сериозен натиск. Военноморските сили вече имат първи предположения какви може да са мините, които може да се озоват и в нашата акватория.
Единият вид - малка морска котвена мина, разработена през 1943 г. Теглото ѝе над 160 кг., диаметърът около 53 см, дължината 68 см, а височината близо 100 см.
Вторият вариант е противодесантна котвена речна мина. Тя е с доста по-малка маса - едва около 13 килограма. Височината ѝ е около 51 см, а диаметърът около 27,5 см.
Eдин от корабите, с който най-вероятно Военноморските сили ще търсят и обезвреждат мините „Цибър“ е част от флота ни от 2009 г.