Изключително интересни явления наблюдават градинарите – вместо есента да бъде „златна“, както повелява традицията, сезонът на традиционния край на земеделската година през октомври е като пролетния месец май, коментира БГНЕС.

В едно от столичните села недалеч от София, Биляна Иванова отглежда своя зеленчукова градина, подправки, много плодни дървета, и няколко кокошки и патици.

Жената е изумена, че за първи път в живота си вижда ягоди да цъфтят и връзват в края на септември.

„През пролетта на тази година, през април, имаше дни с температури над 30 градуса. Това запази цветовете на дърветата, извади пчеличките навън, и като цяло се оказа златно време за дърветата, които впоследствие се отрупаха с плод – праскови, круши, ябълки, джанки, череши и сливи. Имам дори клонче, дебело колкото пръст, на ябълката, и то държи цели десет огромни ябълки“, учудва се Иванова.

Снимка: БГНЕС

 

Тя подкрепя биологичното земеделие, не ползва абсолютно никакви препарати, и залага на това дъждът и слънцето да хранят плодовете.

След последните есенни дъждове, тревата избуява съвсем зелена, учудващо – и напълно нетрадиционно, в момента може да се намери пресен лапад – традиционно единствено за пролетта, а по горите има и млада коприва. Подивял от растеж е и манголдът, който есенно време обикновено отдавна е приключил, коментира БГНЕС.

Снимка: БГНЕС

В градината на Биляна Иванова цъфтят и връзват тикви, тиквички, чушки, боб, подправките като целина, градински чай и магданоз са в апогея си, дори доматите, които са оцелели от летните жеги, продължават да цъфтят и плододават.

Снимка: БГНЕС

„Тази година, за първи път от над 20 години имаме такава реколта. За градинари, които имат малко свободно време и не ползват никакви препарати, това е дар от Бога. Успяхме да запазим почти цялата продукция за зимата под формата на различни видове сладко и зеленчукови разядки“, казва градинарката. От скромните винени сортове лозички в градината пък е набрала над 20 кг плод.

Снимка: БГНЕС

„Не произвеждаме алкохол, затова гроздето направихме на био сок с малко захар за децата, които пък го обожават под формата на ледени близалки“, споделя жената.

Преди дни пък БТА съобщи, че в кюстендилския квартал "Младост" са цъфнали люлякови храсти.

От Института по земеделие в Кюстендил, който се занимава предимно с овощни видове, казаха, че не могат да дадат точно обяснение на какво се дължи цъфтенето на люляците, въпреки че вече е средата на месец септември.

Според директора на института доц. д-р Илияна Кришкова причината за явлението се крие в климатичните аномалии.

Продължителното засушаване, високите температури през летния сезон и последвалите валежи в средата на септември стресират растенията и се получава вторичен цъфтеж. При ябълките например това може да се случи при измръзване през пролетта, обяснява тя.