Финансовите корекции, наложени от Управляващия орган на Оперативна програма "Околна среда" за периода 2010-2014 г., възлизат на 188 995 444 лв. Те са наложени по 248 проекта, изпълнявани в приключващия тази година програмен период най-често от общини, които подменят ВиК инфраструктура или градят депа за отпадъци.
Това става ясно от писмен отговор на екоминистъра Ивелина Василева до депутат от опозицията, предаде БГНЕС. Корекциите, наложени от управляващия орган, са своеобразно „самоглобяване” на националните власти заради допуснати нарушения.
В отговора си Василева уточнява, че към момента са заведени 9 граждански дела от бенефициенти срещу наложените финансови корекции, като по тях все още няма произнасяне на съда.
Срещу наложените финансови корекции са заведени и 37 дела по реда на Административно-процесуалния кодекс, но административните съдилища са оставили без разглеждане постъпилите жалби и са прекратили делата поради неподсъдност на спора.
Целият размер на оперативната програма (европейското и националното финансиране) е 3.4 млрд. лева. Заради нарушенията, основно при провеждането на обществени поръчки в периода 2010-2013 г., ОП "Околна среда" бе замразена за период от една година.
ЕК възстанови плащанията по програмата едва след като през септември 2014 г. служебното правителство се съгласи да приеме налагането на финансова корекция в размер на 152 916 261 лв.
ОПОС е програмата с най-нисък показател на усвояемост за стария програмен период. Данните от края на месец април 2015 г. показват, че България е получила от ЕК едва 60% от полагащите й се средства.
Страната ни очаква да й бъдат възстановени поне още 22% от средствата, които вече са преведени на общините, но за сметка на държавния бюджет. Строителните дейности по проектите, които в момента се изпълняват, но не успеят да бъдат довършени до края на 2015 г. също ще са за сметка на българския данъкоплатец.
Новата ОП „Околна среда” все още не е одобрена от ЕК.