България е водеща страна в НАТО по проекта за лидерство на жените в сферата на сигурността. Дясната ръка на Хилари Клинтън и заместничката на Леон Панета пристигат заедно у нас за конференция, посветена на равния достъп на нежния пол до взимането на решения в сферата на отбраната, разказа пред bTV зам.-министърът на отбраната Августина Цветкова.

14% от българската армия са жени. Дами вече командват разузнавателни взводове на специалните сили. Военни полицайки пък управляват отделения и участват в претърсвания на съмнителни субекти в размирен Кабул.

Жените в отбраната обаче все още нямат представителки във висшите нива на армията, констатира Цветкова. „Това не е феминистка конференция, а конференция на лидерите които трябва да решат как трябва да бъде преодоляна тази бариера, за да могат да взимат решения наравно с мъжете”, допълва зам.-министърът.

Засега обаче в българската армия има само две жени със звание полковник. Необходими са поне три години, за да имаме и жена генерал. Всъщност едва през 90-те години у нас започват да приемат жени във военните училища.

„Преди 2 години взехме решение, че жените могат да участват във всички мисии и операции и във всички формирование на българската армия, докато в САЩ това се случи този февруари. Тогава получиха разрешение за участие в бойните операции на терен”, коментира Августина Цветкова.

bTV се срещна със старши лейтенант Валя Джамярова в Кандахар. Като офицер тя командва 12 мъже. „Разбрах, че има жена полковник - защо да няма жена генерал? Не трябва да се делим на мъже и жени, задълженията са еднакви”, смята тя.

И в момента в Афганистан американската армия има специални взводове, съставени само от жени, които доказано са приемани по-добре от местното население.