bTV разполага с проектобюджета на Държавното обществено осигуряване, според който максималният осигурителен доход се увеличава. Заложено е таванът да стане 3750 лв.
Промяната ще засегне стотици хиляди българи, които получават заплата над сегашния праг. Така и те, и работодателят ще внасят повече за осигуровки.
Минималният осигурителен доход също се вдига. Той ще е на нивото на минималната заплата от 2024 г., която ще бъде 933 лв. Прагът ще е толкова, включително за земеделците.
Доброслав Димитров, който работи в сектора на информационните технологии, твърди, че вдигането на максималния осигурителен доход е оправдано заради инфлацията.
В неговата област традиционно са заети най-много от осигуряващите се на максималния доход - около 100 хиляди души. Според него осигурителните промени пропускат фактора „сив сектор“.
В проектобюджета се предвижда таванът на осигуровките да се увеличи до 4430 лв. през 2026 година.
Според работодателите предвиденият ръст за догодина изпреварва този на възнагражденията.
„Нарастването му за догодина трябва да бъде по-умерено - до 3550 лв. Оттам насетне да следва ръста на средния осигурителен доход. От размера на максималния осигурителен доход зависи максималната пенсия, когато отпадне таванът“, посочи председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев.
Пенсионният таван за догодина остава 3400 лева.
„Във всички случаи този таван трябва да отпадне, защото за хората с високи заплати, които ще се осигуряват на 3 700 лева, таванът на пенсиите не може да остане 3400 лева“, коментира в „Тази събота и неделя“ бившият министър на труда и социалната политика Лидия Шулева.
Според КНСБ вдигането на максималния осигурителен доход ще увеличи приходите и ще намали дефицита.