ТЕЦ „Брикел” го грозят глоби от 1500 до 15 хил. лв. за всяко едно констатирано нарушение.

Вчера след производствена авария там загина човек, а петима други бяха ранени. Двама от пострадалите още са в болница, като състоянието им е стабилно. Останалите трима се лекуват вкъщи.

След инцидента, при който варовик се стовари върху работниците, инспекцията по труда започна проверка на договорите на служителите, дали са нарушени вътрешните правила на безопасност при работа и в какво се изразяват нарушенията.

Към момента е известно, че работниците са преминали инструктаж, но проверяващите се натъкват на пропуски във вътрешния правилник за безопасност при почистване на съоръженията.

Според ръководството на „Брикел”, вчерашният инцидент не е авария:

„Аз много информация по случая не мога да дам, компетентните органи в момента водят разследване, ние също сме назначили вътрешна проверка по случая. Касае се за нелепа трудова злополука с фатален край”, обясни изпълнителният директор Янилин Павлов.

Всички пострадали работници и починалият Сашо Недев са от село Тяново, където тецът храни общо 17 семейства. Днес никой от работниците не отиде в мините.

В селото, където няма църква, а тецът, чиито комини го обгазяват ежедневно, мините са единственият поминък, който храни хората. Те работят на надник, без трудов договор, за 30 лв. на ден и чистят всичко – от лентите на брикетната фабрика до серопочистващата инсталация, в която влизат веднъж на няколко месеца и винаги със страх.

44-годишният Сашо Недев започнал работа в мините едва преди 10 дни. Мъжът бил гурбетчия в Германия, а тази година щял да изпраща абитуриентка.

Разходите за погребението на  жертвата ще бъдат поети от община Симеоновград, а с решение на общинския съвет на пострадалите ще бъде отпусната еднократна помощ.

Иван Илков става свидетел на трагедията. Той и цялата бригада повече от час сами разчистват отломките и вадят един по един хората.

По случая е образувано досъдебно производство срещу неизвестен извършител за причиняване на смърт по непредпазливост.

Преди години тецът беше пред затваряне заради липсата на сероочистваща инсталация. Въпреки, изграждането на съоръжението, ТЕЦ Брикел е често сочен за виновник за обгазяванията в града и околността.

Кой носи отговорност за инцидента в ТЕЦ „Брикел”?