Втора седмица клиники по детски болести в страната са пълни и под натиск заради вълната от респираторни заболявания.

В Клиниката по детски болести в Александровска болница в София 30-те легла, предвидени за малки пациенти, са заети. На 40 дни е най-младият пациент, който е с бронхиолит със съмнение за RS-вирус. По думите на лекари всяко второ дете за преглед е с вирусна инфекция.

От Националния център по заразни и паразитни болести съобщиха за bTV, че една трета от изследваните проби са именно с RS-вирус (респираторния синцитиален вирус). Той протича по-тежко при децата, води до бронхилит и пневмония. При него преобладава заразяването от предмети.


3-годишната Ния развива бронхиолит, който според лекарите е в начална фаза на пневмония. Приета е по спешност.

„От няколко дена е със симптоми на температура, кашлица, хрема и от днес вече сме в болница. Ходи на детска градина от няколко месеца, предполагаме, че там се е заразила“, коментира нейната майка Людмила Ковачева

Лекарите забелязват по-голяма честота на пневмониите, бронхиолитите, бактериалните инфекции и на RS-вируса.
 


„RS-вирусът засяга главно кърмачетата, лечението продължава по-дълго време, коментира. Има спазъм на белия дроб, откъдето има затруднение при издишването и се чува един шум като свирене“, коментира Ивайло Николов, специалист в Клиниката по педиатрия в УМБАЛ ''Александровска''.

Почти пълни са и детските отделения в Бургас. Регистрираните с остри респираторни заболявания са се увеличили с 50 за седмица.


„Краткият инкубационен период започва с неразположение в носоглътката, болки в гърлото, хрема, температура и след това бързо следва усложнения към ларингити и пневмонии“, коментира д-р Хрипсиме Каспарян, завеждащ Второ детско отделение в УМБАЛ – Бургас.

„В момента циркулират респираторни вируси, най-силно респираторно синцитиалния вирус, но се доказват грипни вируси, парагрипни вируси, аденовируси, риновируси, тоест обичайните за сезона“, посочва проф. Нели Корсун, завеждащ лаборатория НРЛ ''Грип и ОРЗ" в НЦЗПБ.

Заради бързите усложнения педиатрите съветват при симптоми веднага да се потърси личният лекар.

Въпреки почти пълните детски отделения, лекарите успокояват, че има капацитет и тежко болни деца не се  връщат.