Почетният председател на ДПС Ахмед Доган се срещна тази седмица във вилата си в парка „Росенец“ само с единия председател на партията – Джевдет Чакъров.

Миналата седмица Доган прие 17 депутати от партията, които го бяха гласували срещу кабинета „Желязков“.

Разговорът днес между почетния председател и Джевдет Чакъров продължи около час и половина. На излизане Чакъров отказа коментар.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Преди това лаконично обясни, че ще обсъждат текущи въпроси.

„Благодарим на хората на структурите, на цялата общественост за подкрепата, която получаваме. Много е важно всички партии в страната да функционират с демократични принципи. Това важи и за нашата политическа сила, за ДПС, която има традиции в това отношение. ДПС има всички предпоставки и съпротивителни сили това да се случи“, каза днес Чакъров.

 

Очаква се до дни да се събере Централният съвет на ДПС, като в съвещанието ще участва и почетният председател на партията.

На срещата се очаква да бъдат взети важни решения, включително за оставките на Делян Пеевски и още петима депутати, поискани през седмицата от Доган.

Напрежението в ДПС  беше породено от гласуването на проектоправителството на ГЕРБ-СДС с премиер Росен Желязков на 3 юли.

В предаването „Тази сутрин“ по bTV в деня на гласуването на правителството Рамадан Аталай обяви, че Ахмед Доган е поискал движението да не го подкрепя. Същия ден той беше изключен от парламентарната група на ДПС.

Част от депутатите на ДПС гласуваха „против“ проектокабинета „Желязков“. Последва среща на 6 юли с тях на Ахмед Доган в лятната му резиденция „Росенец“ край Бургас.

На 7 юли Пеевски излезе с писмо, озаглавено „Няма тема „Доган – Пеевски“, има тема „Пеевски и дерибеите“. На следващия ден той се срещна в хотел в София с областни председатели на партията.   

На 10 юли Доган призова за оставката на Пеевски и написа, че в Движението има опит за вътрешнопартиен преврат, „за да се използва партийната власт за лични и групови интереси, и най-вече да се промени политическият профил на партията“.

Почетният председател поиска оставките и на още петима членове на ръководството на партията.

Последва отговор от председателя на ДПС Делян Пеевски. Той обяви, че никой не може да спре новото начало.

„Продължаваме с екипа ми, с изпълнението на ангажиментите си за Новото начало, в името на по-доброто и по-мъдрото Утре. Ще бъдем с хората и до хората“, написа Пеевски.

На 11 юли 17 депутати бяха изключени от парламентарната група на ДПС, а след това още четирима пуснаха сами. Така групата остана с 23-ма членове и от втора политическа сила в парламента стана четвърта.