Във финалният епизод от поредицата на bTV „Президентите на България"  тази вечер журналистът Десислава Ризова ще ни разкаже за политическия път на доктор Желю Желев.

Роденият на 3 март в село Веселиново, Шуменско, Желю Желев става последователно философ, дисидент и президент без да се е стремил към това. Желев много държи на децата си и на съпругата си Мария.

Снимка: btvnovinite.bg

„Има един интересен случай, когато мен ме избраха за президент. Тя е на село, лятото ходеше много често, седеше с месеци. Отидох да я поздравя и тя хвърли мотиката и каза – то ако е нещо хубаво да си президент – няма да го дадат на него“, разказва самият Желев в едно свое интервю.

„Един ден, вече баща ми беше президент дойде един човек при него и му каза: „Нашите съдби са свързани“. Баща ми му казва: „Аз не ви познавам“ и той отговаря: „Аз съм човекът, който монтира микрофоните във вашата маса в кухнята“, разказва Станка Желева, дъщеря на починали президент.

На 3 ноември 1988 г. в 65 аудитория на Софийския университет Желев основава съпротивата. И създава "Клуб за подкрепа на гласността и преустройството".

Днес, години по-късно, близките му повдигат завесата за събития, които са останали извън светлината на прожекторите.

„Едно от най-забележителните събития беше посещението в Москва. На един обяд Елцин вика: „Давайте да сключим междудържавен договор“. На другия ден в Георгиевската зала на Кремъл беше подписан договор между България и Русия. България е първата държава, признала Руската федерация“, спомня си Димитър Луджев, съветник на д-р Желю Желев.

Споменът за Желев е жив - на него е кръстен площад в центъра на София и връх в Антарктида.

Гледайте филма „Първият“ от поредицата „Президентите на България“ тази събота след централната емисия на bTV Новините!

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement