Сигнал срещу единствения кандидат за член на Конституционния съд - прокурор Галя Гугушева е постъпил в Народното събрание. Той е с дата пети декември и  може да бъде открит на сайта на парламента. Подателят на сигнала е пловдивският адвокат Петър Ванев.
Информацията за сигнала срещу Гугушева е на в. „Сега”, пред който шефката на правната комисия Искра Фидосова е обяснила, че документът, в който се сочат съмнения за пране на пари, е изплатен във Висшия съдебен съвет с настояване за проверка.

Гугушева бе номинирана за конституционен съдия от СДС по настояване на премиера Борисов след скандала с Венета Марковска и отказана Петър Стоянов. Заради отказа на депутатите от СДС да внесат кандидатурата и в парламента, това сториха трима отцепници от „Атака”.

В сигнала срещу прокурорката е записано, че има "основателни съмнения за връзки" на Гугушева "с лица и финансови структури с неясен или съмнителен произход на средства или активи, в това число използването на подставени лица за осъществяването на търговска дейност и придобиването на значителни доходи, в противоречие с поста, който заема".

Адкокат Петър Ванев отбелязва, че по времето, когато Гугушева е избрана за прокурор в Окръжна прокуратура София - 2006 - 2007 г. е създадена "истинска империя от фирми, формално регистрирани, или на името на сина й -Стефан Гугушев - тогава на 27 години".

Ванев посочва, че един от синовете й - адвокат Стефан Гугушев, има активи за десетки милиони във фирми и финансови структури. Акцент в сигнала е фирмата "Лигъл партнърс" ЕООД, която прокурорката нарече "семейна инвестиционна фирма", тъй като е собственост на майка й Тотка Ахчийска.

В началото тя е неин собственик с капитал 5000 лв. Година след създаването й дяловете са продадени на "Еспланаде Венчърс ЛЛС", регистрирана в Олбъни, САЩ. Собственици са две дружества, регистрирани на Сейшелските острови. Пълномощник на "Еспланаде Венчърс" е Стефан Гугушев, упълномощен от кипърски нотариус, а за реални собственици са посочени Ники Стилиану и Хермиони Хенкин от Кипър.

Според Ванев Гугушев увеличава капитала на "Лигъл Партнърс" от 5000 на 1.9 млн. лв. В сигнала се посочва, че веднага след това фирмата придобива значителен брой имоти в София, Банкя и Разлог. Сред тях са жилища и парцел в центъра на столицата - на улиците "Шейново", "Аксаков" и "Раковски". През юли 2011 г. Ахчийска отново става собственик на фирмата - вече с капитал 1.99 млн. лв.

На адреса на един от апартаментите, които Гугушева е посочила в данъчната си декларация, е регистрирано "Викториан Пропъртис" ЕООД, представлявано отново от майка й. "До 06.12.2007 г. дружеството притежава 40% от капитала на "Катарино Партнършипс" АД, имащо участие в хотелски комплекс "Катарино". На същия адрес е регистрирана и фирма "Рентхаус", собственост на Стефан Гугушев, която притежава значителни имоти в Пловдив, пише още в сигнала.

Комплексът "Катарино", който се намира на 10 км от Банско, беше завършен през 2005 г., като първоначалното финансиране беше осигурено от СИБанк, в която по това време Цветелина Бориславова притежава дял и е председател на Надзорния съвет. Курортът стана особено популярен при тройната коалиция, когато често беше използван за провеждане на семинари от държавните учреждения. В края на 2011 г. Светослав Божилов и Бориславова купуват вилното селище в комплекса от "Балканстрой" АД.

Преди няколко дни в интервю за "Фокус" Гугушева обясни, че притежава два апартамента в София и два в Казанлък. "Нито аз, нито семейството ми има интереси в бизнеса с имоти", каза тя. Според адвокат Ванев тази година Гугушева е получила като дарение от майка си 7 имота в Старозагорско. Освен това е купила друг, като по-късно й е дарена и още една част към него. Купила е и парцел с административна сграда.

Ванев посочва, че Стефан Гугушев има участие в 8 фирми. Според него той е придобил дяловете си на 27-28 години, скоро след като е завършил висшето си образование, без да е имал трудов стаж и собствени средства. Той твърди, че всичките му фирми са регистрирани през 2006/07 г., малко след като Гугушева е назначена в Софийската окръжна прокуратура и се мести от Казанлък в столицата. Според сигнала не е ясно какъв е произходът на средствата на "Лигъл партнърс", нито откъде идват 1.9 млн. лв. за увеличение капитала му. Ванев твърди, че лично Гугушев е превел тези средства по сметките на фирмата през 2009 и 2010 г.

За имотите на прокурорката се заговори, след като стана ясно, че в началото на миналата година е получила дарение от 95 000 евро от сина си. През 2008 г. тя и съпругът й са получили като дарение и апартамент на ул. "Гео Милев" в София. На адреса на дарения апартамент е регистрирано "Лигъл партнърс" ЕООД, от което Гугушева взела заем от 105 000 евро през 2009 г.

"Изтегленият заем от семейната инвестиционна компания бе оформен с план за погасяване - главница и лихва, която ежемесечно внасях по банков път до месец март 2011 г., когато синът ми като физическо лице ми дари 95 000 евро, с която сума и този заем беше погасен", обясни пред медиите Гугушева.

Адвокат Ванев настоява правната комисия да провери връзката на Гугушева с "Лигъл партнърс". Освен това в сигнала се иска проверка на средствата, с които е увеличен капиталът на фирмата, както и какви са връзките на Гугушева с "Викториан Пропъртис" ЕООД, връзката с Тотка Ахчийска и произходът на средствата, с които тя е придобила "Лигъл партнърс".

Самият Ванев не бе открит за коментар. Според информация на Софийската адвокатска колегия той е наказван два пъти за дисциплинарни нарушения. Гугушева също не отговаряше на мобилните си телефони, но мъжки глас, представил се за неин сътрудник, обясни, че тя не може да се обади в момента. "Там, където трябва, ще се дадат писмени обяснения", заяви той.

По-късно стана ясно, че Гугушева е депозирала във Висшия съдебен съвет молба да се извърши проверка по сигнала срещу нея.Тя добави пред журналисти, че няма основания да се тревожи, но иска всички обстоятелства да се изяснят.

Междувременно председателят на правната комисия Искра Фидосова е изпратила писмо до ВСС и до Инспектората към него във връзка със сигналите срещу кандидата за конституционен
съдия.

Етичната комисия към ВСС ще провери данните, заяви пред "Сега" председателят й Ясен Тодоров. Това ще се случи на следващото заседание в понеделник. Проверката на ВСС обаче няма да приключи до избора, насрочен за 19 декември. Според Тодоров обаче това не я обезсмисля.