От полунощ в Македония започва да тече 48-часовия период за размисъл преди допитването за промяна на името на бившата югославска република. Македонците трябва да изберат между новото име – Северна Македония и международната изолация.

Снимка: btvnovinite.bg

Миинистър-председателят на западната ни съседка Зоран Заев призова хората да гласуват с „Да”, за да може македонският език да бъде официален „на съюз от нации, който наброява 500 милиона души”.

Снимка: btvnovinite.bg

Въпросът на референдума пита гражданите: Подкрепяте ли членство в НАТО и ЕС чрез приемането на споразумение между Македония и Гърция?

Снимка: btvnovinite.bg

Споразумението беше подписано край Преспанското езеро през юни от Ципрас и Заев и сложиха край на 27 годишния спор. В агитацията за референдума се включиха лично германският канцлер Ангела Меркел, американският министър на отбраната Джеймс Матис, австрийският канцлер Себастиан Курц, генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг и еврекомисарят по разширяването Йоханес Хан.

Днес противниците на промяната от движението „Млади за Македония” агитират против референдума, като припомнят как след Балканската война, западните сили са насърчавали балканските държави да провеждат терор над македонското население.

Снимка: btvnovinite.bg


„Ние сме македонци и имаме право да се наричаме Македония. Винаги Македония! Никога Северна!”, завяват от движението.

Движението „Глас за Македония” също призовава за бойкот на референдума. Техният призив е „Народът е последната защита на Конституцията, името и достойнството на Македония”.

Снимка: btvnovinite.bg


Движението призовава служителите на държавната администрация да не се поддават на натиск за участие в референдума и обещават безплатна адвокатска помощ, на тези, които са решили да не отидат да гласуват.

Дори и референдума да е невалиден, правителството на Заев ще продължи с прилагането на Преспанското споразумение. Ако Македония се откаже от Преспанското споразумение, изолацията на страната от страна на Гърция ще продължи и пътят към НАТО и ЕС ще бъде блокиран. Според най-лошия сценарий – провалът на референдума ще доведе до правителствена и политическа криза и връщане в изходна позиция.