Само Гърция е по-корумпирана от България в целия ЕС, сочи изследване на „Трансперанси интернешънъл” за индекса за възприятие на корупцията за изтичащата 2012-а. Ако се чудите по какво си приличат България и Италия, то не е любовта към спагетите, а към рушветите.
Поне това показват данните на организацията.
Според индекса България, Гърция и Италия са на дъното на класацията по прозрачност и неподкупност. Пример в това отношение, традиционно, са скандинавските страни и Холандия.
Ако трябва да се огледаме как сме спрямо новите членки на Европейския съюз, там индексът ни е поставил на дъното - след Словакия и Румъния. Отличници са Кипър, Естония и Словения.
В Югоизточна Европа за пример в бизнесклимата е Турция. Тя и Хърватска са най-некорумпирани в региона. И въпреки че България е в златната среда, сме изпреварени и от Румъния, и от Македония.
Все пак в региона има и по-корумпирани. Според индекса, това са Сърбия, Гърция, Косово и Албания.
Индексът оценява бизнесклимата и политическата стабилност като за крайния резултат не са питани местни експерти. Оценката е външна и България се нарежда на 75 място в света по корупция, наред с Тунис, Либерия и Черна Гора. Далеч по-добре от нас е Полша.
„Корупционният индекс показва, че всъщност България се намира в дъното на европейската класация. Това е едно от традиционните места, които България заема от създаването на индекса до настоящият момент”, казва Ваня Нушева, „Прозрачност без граници”.
У нас, според анализаторите, думите и делата на политиците се разминават.
„България със своя индекс 41 бих казал, че е една сериозно корумпирана страна. Защо устойчиво... защото през последните години няма налице съществен пробив и някаква промяна в нашата позиция в това отношение”, смята Димитър Кюмюрджиев от същата организация.
Лошият индекс не насърчава инвеститорите, защото високата корупция оскъпява проектите им. И България е далеч от предпочитаните държави, тъй като от една страна не е свободна офшорна зона като Кипър, нито има стабилна и прозрачна администрация като Дания.
„България устойчиво затъва в ситуация на институционална неефективност, което все по-така категорично я закотвя в Третия свят. Там се управлява с лични зависимости. Било роднински, било приятелски, братовчедски, всякакви други. Лошото е, че ние имитираме една модерна институционална среда, но зад фасадата на тази модерна институционална среда ние на практика си правим традиционните стратегии на Третия свят. Аз бих искал да избегна чисто политическата оценка на това правителство, „България стигна до дъното" или „Предното правителство стигна до дъното", този индекс няма за цел да прави тука конюнктурни политически оценки, индексът има за цел да покаже, че България е устойчиво затънала, който и да е на власт”, обяснява подробно Огнян Минчев.
Анализаторите отчитат, че показателите на България са се влошили след влизането в Евросъюза, въпреки очакванията да се получи обратното. Това показва, че не е достатъчно да има качествена нормативна рамка, трябва и заложените закони да се спазват.
Препоръчва се по-голяма прозрачност при финансирането на политическите партии. И по-детайлни отчети, които да спират потока на пари със съмнителен произход към изборите. Препоръчва се и закон за лобизма, за какъвто депутатите все не успяват да се споразумеят.