Националните чествания по повод 70- годишнината от спасяването на българските евреи започнаха от Кюстендил. Около 50 евреи, заедно с посланика на Израел дойдоха в града, от където започва процеса по спасяване на предците им и поднесоха цветя на паметника на Димитър Пешев.
Д-р Шломо Шелтиел е бил твърде малък, за да помни в детайли събитията от 43- та година, но видяното тогава определя бъдещето му като историк.
„От най-различни градове в България бяха вдигнати през нощта. Моята майка беше учителка в еврейското училище и тя беше като една от тия. Говориме з а равини , говориме за най-различни журналисти , писатели и учители и така нататък”, разказва д- р Шелтиел.
На 8- ми март от Кюстендил за София заминава делегация от четирима българи. Целта е да се срещнат с подпредседателя на Народното събрание Димитър Пешев, а мисията - да спасят кюстендилските евреи от депортиране в Германия.
„Ние трябваше да бъдем изгонени от България на тарабинка с още 8 хил 500 души евреи от България като пръв план за депортация. Днес , точно преди 70 години в това малко българско градче станаха неколко десетки българи и македонци и казаха- до тук! Ние не може да понасяме такова нещо. Депортацията е отменена и така планираните за изселване около 7 000 евреи от старите предели на България са спасени”, допълва историкът.
Петър Паунов, кмет на Кюстендил описва празника като неописуемо вълнение и една споделена радост. „На едно място тук са спасители и спасени, това са хората ,които могат да оценят тези наши спасения и тези наши жестове”.
По повод годишнината в къщата- музей на Димитър Пешев е открита експозиция, показваща мартенските събития от преди 70 години, а паметникът на спасителя беше отрупан с цветя.