Третото дете, на което беше направена костно-мозъчна трансплантация след подновяване на тази дейност в Клиниката по детска онкохематология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, беше изписано.

То ще продължи лечението си под стриктен лекарски контрол и при домашни условия.

Става въпрос за 17-годишно момиче от София с Болест на Ходжкин, на което беше направена автоложна трансплантация, при която са използвани собствени клетки на детето, които са обработени по определен начин.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Междувременно е даден ход на четвърта костно-мозъчна трансплантация на 15-годишно момиче от Украйна, което също е с Болест на Ходжкин.

Детето е диагностицирано със злокачественото заболяване на кръвта още в родината си, но се е наложило да продължи лечението си в България, след като с родителите си е трябвало да напусне Украйна заради бушуващата там война.

Плановете са до края на годината да бъдат извършени още две автоложни костно-мозъчни трансплантации в ИСУЛ, с което общият им брой ще стане шест.

Основната разлика между автоложна и алогненна трансплантация на стволови клетки е въз основа на това кой дарява стволовите клетки.

При автоложната за трансплантацията се използват собствените клетки на пациента. При алогенната стволовите клетки са от лице, различно от пациента – съответстващ донор или роднина.

В България средно годишно около 10-12 деца се нуждаят от алогении и 15-20 деца от автоложни трансплантации.

Алогенните трансплантации са по-сложни и изискват намирането на подходящ донор за разлика от автоложните, при които за трансплантацията се използват собствените клетки на пациента.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK