Третото дете, на което беше направена костно-мозъчна трансплантация след подновяване на тази дейност в Клиниката по детска онкохематология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, беше изписано.
То ще продължи лечението си под стриктен лекарски контрол и при домашни условия.
Става въпрос за 17-годишно момиче от София с Болест на Ходжкин, на което беше направена автоложна трансплантация, при която са използвани собствени клетки на детето, които са обработени по определен начин.
Междувременно е даден ход на четвърта костно-мозъчна трансплантация на 15-годишно момиче от Украйна, което също е с Болест на Ходжкин.
Детето е диагностицирано със злокачественото заболяване на кръвта още в родината си, но се е наложило да продължи лечението си в България, след като с родителите си е трябвало да напусне Украйна заради бушуващата там война.
Плановете са до края на годината да бъдат извършени още две автоложни костно-мозъчни трансплантации в ИСУЛ, с което общият им брой ще стане шест.
Основната разлика между автоложна и алогненна трансплантация на стволови клетки е въз основа на това кой дарява стволовите клетки.
При автоложната за трансплантацията се използват собствените клетки на пациента. При алогенната стволовите клетки са от лице, различно от пациента – съответстващ донор или роднина.
В България средно годишно около 10-12 деца се нуждаят от алогении и 15-20 деца от автоложни трансплантации.
Алогенните трансплантации са по-сложни и изискват намирането на подходящ донор за разлика от автоложните, при които за трансплантацията се използват собствените клетки на пациента.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK