В доспатското село Барутин днес почитат 47-годишнината от Възродителния процес и насилствената смяна на имената. 

Снимка: Ева Атанасова

При трагичните събития през 1972 г. са загинали двама жители на село Барутин, трима са ранени, а десетки са били интернирани в различни краища на страната.

Снимка: Ева Атанасова

"Тероризмът няма народност, няма религия и етнос, няма оправдание с актовете си против човечеството и мира. Затова ние осъждаме тероризма във всичките му форми. Пожелаваме скорошно възстановяване на ранените", заяви председателят на ДПС – Мустафа Карадайъ по повод стрелбата в джамии в Нова Зеландия, при която загинаха 49 души.

Той, заедно с представители на ръководството на ДПС и депутати участваха във възпоменателен митинг в селото.

Системните партии да седнат на масата за дефиниране на националните приоритети, призовава Мустафа Карадайъ.

Десет години държавата ни е в състояние на инерция, защото няма визия и приоритети за развитието на страната, посочи председателят на ДПС. По думите му  от една страна има парламентарна криза, а от друга „сме на ръба на политическа”. 

На фона на уроците от историята хората в Барутин не приемат противопоставянето между етноси и религии.

„Те не мислят за народа. На практика уж са вярващи, вярват в Господа или в Аллаха, а накрая правят простотии. Това нали е грехота”, каза дългогодишният кмет на Барутин Теофил Делиев.

През март 1972 г. Феим Поченли е ранен с огнестрелно оръжие заради протестите срещу смяната на имената.

„Това изобщо не го одобрявам – атентатството. То не е от вярите, която ще да е вяра. Това е нарушение на човека”, каза 85-годишният Поченли.

Стотици почетоха жертвите, които е дало селото преди 47 години, както и мъката на хората, лежали в затвори.

„Военните са обградил селото, уж имали учение. Гърмели са, за да стресират населението, и са минавали от къща на къща да се подписват, да си избират имена”, спомни си Емил Кехайов.