„Новите 12 декара“ на Борисовата градина – това е зоната, която бе приспособена за обществено ползване в края на изминалия месец в резултат на съвместните действия на столичния кмет Йорданка Фандъкова, главния архитект на София и кмета на район „Средец“ Трайчо Трайков.

Именно днес той направи интересно сравнение, публикувайки снимка от Борисовата градина в своя профил във "Фейсбук". Трайков сравнява парка с популярната творба на руския художник Иван Шишкин – „Утро в боровата гора“.  

След подробен правен анализ става ясно, че 12 дка не са били обект на апорта, направен за къпалнята „Мария Луиза“ и дружеството собственик постави ограда по имотните си граници. Това става ясно от пост на кмета на София в социалната мрежа.

В него Фандъкова пояснява още, че последната година са възстановени и строителните книжа на къпалнята „Мария Луиза“, което стартира процеса по нейното възстановяване. Комплексът не работи от години, а собствеността се поделя между частна фирма и общинска.

Очаква се този месец да бъде разчистен и теренът на „Веселото село“ от незаконните постройки. Той също ще бъде приспособен към Борисовата градина.

За картината "Утро в боровата гора"

„Утро в боровата гора“ е картина, нарисувана през 1889 г. от Иван Шишкин в съавторство с Константин Савицки. Савицки нарисувал мечетата и се подписал до Шишкин, но колекционерът Павел Третяков, след като закупил картината, заличава подписа му, твърдейки, че „като се започне от замисъла и се свърши с изпълнението, всичко говори за живописния похват, за творческия метод, характерен именно за Шишкин.“ Поради тази причина за автор на картината често се сочи само Шишкин.

Картината изобразява борова гора, осветена от изгряващото слънце. Централно място в композицията заема пречупено дърво, около което играят четири мечета. Животните са показани в различни пози на игра. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement