Успешните референдуми от Освобождението досега са 3. През 1922 г. властта пита народа дали са виновни министрите от кабинетите на Иван Гешов, д-р Стоян Данев и Александър Малинов за Първата и Втората национална катастрофа.
Още с първия референдум става ясно, че властта добре е разбирала плюсовете от „заиграването" с цвета на бюлетините и е използвала това въздействие върху избирателите. Резултатът - допитването "се печели" с над 70 % от гласовете на участвалите.
„И през 22-ра и през 46-та година има очевидна игра с бюлетините, докато през 22-ра година с черна бюлетина се гласува не за виновен, а за невинен. През 1946 г, за Република се гласува с бюлетина, която е с националния трикольор, а с черна бюлетина се гласува за монархия”, разказа Мартин Иванов от Държавна агенция „Архиви”.
При второто допитване от 1946 г. въпросът е „Да се премахне ли монархията и да се провъзгласи Народна Република България?” Гласувалите „за" надхвърлят 90%. Рекордът обаче тепърва предстои.
„Неслучайно привържениците на монархията са едва под 10%. От 4 милиона и половина, които са били записани, са се явили 4 милиона и 132 хиляди, от тях действителни бюлетини са били 4 милиона. За референдума за гласували 3 милиона и 800 хиляди”, обясни Мартин Иванов.
Почти 20 години преди да рухне социалистическият строй, се провежда последният 3-и успешен референдум. Годината е 1971 г. С допитването е била одобрена втората републиканска конституция или както е по -известна „живковската" конституция.
„Много са любопитни мотивите - защо точно с референдум да се утвърди конституцията. Провеждането на референдума за утвърждаването на новата конституция ще бъде важен политически акт, нов ярък израз на дълбоко демократичния характер на нашата държава и общество”, казва Иванов. По думите му държавата се опитва да покаже една демократична фасада и пред целия свят да докаже колко е демократичен режимът в България.
В допитването участват над 6 милиона и 100 хиляди гласоподаватели. На финала над 99% са били „за" приемането на Конституцията. С това успешните национални референдуми у нас приключват.