Университетите, приютили дискотеки в общежитията си, ще бъдат санкционирани. Мярката има за цел да ограничи заведенията и да въведе ред в Студентски град.

Повече от 190 са нощните заведения в квартала. За сравнение, общежитията са само 51.
От тях 44 се намират на терени на Висшите учебни заведения.

В момента няма нормативни изисквания за какви цели могат да се отдават помещенията, които са дадени на ВУЗ-овете. Ако това е станало при изрядни процедури, договорите трудно могат да се прекратят.

Първа стъпка към промяната в Студентски град е намерението на образователното министерство да прекрати договорите на висшите училища с наемателите, които използват имоти за дискотеки или нощни барове. Към момента висшите училища могат да прекратят взаимоотношенията си с наемателите само след изтичане на договора.

"Получихме общежитията заедно със заведенията", оправда се заместник-ректорът на Лесотехническия университет проф. д-р инж. Веселин Брезин. "Практически, ние преотдаваме под наем".

Приходите на университета от наемите възлизат на няколко десетки хиляди лева на месец.

"Те не определят бюджета, не играят кой знае каква роля, но подпомагат ремонта на общежитията", поясни Брезин.

Нито един от имотите на Лесотехническия университет не се използва за нощно заведение. Софийският университет също не е сред провинилите се. Въпреки това и двете училища подкрепят всякакви мерки, които ще превърнат Студентския град в повече студентски, отколкото увеселителен.

С 44 по-малко ще останат заведенията в Студентското градче, ако предложенията влязат в парламента. Тепърва ще се обсъжда как интересите на държавата да се защитят, без да се нарушава автономията на университетите.

Предложенията на образователното министерство вече са разгледани в работната група по проблемите на Студентския град. Все още в парламента няма внесени текстове за промяна на действащото законодателство.