„Над 30 години съм в системата на образованието. На 18 години, когато човек си избира професията, си давах сметка колко е хубаво да преподаваш. Аз обичам децата, а през годините видях колко сериозна, отговорна, колко стресова е тази професия.

Но пък останах заради удовлетворението да виждам пламъка в очите на децата, докато преподаваш, виждам ги всеки ден как израстват, как стават все по-можещи. Това ме остави в учителската професия. В никакъв случай не е заплащането и ваканциите“. Това разказа пред bTV на 24 май Ралица Бъчварова, която е учител в 105. СУ „Атанас Далчев“.

„Всяка една среща с учениците е специална, ние общуваме с тях, ние променяме съдби и градим хора“, сподели Младен Стефанов, учител в 192. СУ „Христо Ботев“.

„Младото поколение е съвсем различно от това преди 20 години. Днес те още от съвсем ранна възраст са запознати с технологиите. От втори-трети клас вече всички имат таблети и умни телефони. Няма как да не се докоснем и ние до това и да не ползваме социалните медии, да не ползваме новите технологии в образователния процес. В последните няколко години училището много се промени. Аз също вече съм в TikTok, не го използвам директно в часовете, но и през него се стремя да предам някакви знания“, посочи Ралица Бъчварова.

В училището на Младен Стефанов се изучава „Туристическа анимация“ и „Дигитални изкуства в туристическата анимация“, което го прави уникално.

„В нашето училище имаме и един интересен предмет „Силата на социалните медии“ – учим се да създаваме дигитално съдържание, в днешно време учениците предимно консумират такова, но е много по-трудно да създаваме – правим го под формите на филми", сподели той.

„Благодарение на езика и на вярата ние сме оцелели като народ през вековете. Обяснявам го на децата на лесен и достъпен език. Извършваме различни дейности, създаваме малки книжки, учим стихотворения и песни“, коментира Ралица Бъчварова.

„Иска ми се да запазим тържествеността на 24 май. Дигиталните технологии ни помагат, но трябва да останем и свързани с традициите. Трябва да направим мост между традициите и иновациите. Ако отидем само в сферата на иновациите и дигиталните изкуства, забравяме корените си, а корените са много важни. В училище децата трябва да си спомнят за корените си“, посочи Младен Стефанов.

"Бъдете в крак с времето, но пазете българското", призова още той.

Какво още коментираха учителите – чуйте във видеото.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement