Повече от половината учители у нас определят работата си като стресова и напрегната. Изследване за бърнаут при педагогическите специалисти показва, че те страдат най-вече от лошо отношение и липса на мотивация за учене сред учениците.
Друго изследване пък сочи, че близо половината от анкетираните чувстват физическа умора, имат нарушения в съня, а една трета страдат от главоболие.
Тенис топката може да излезе от употреба след още няколко тренировки, ако попадне в ръцете на професионален състезател.
След като приключи животът на тенис топката, тя може да се рециклира и да влезе отново в употреба. Например в клас.
В 137-мо училище в София са използвали старите тенис топки като обувки за столовете. Взаимствали идеята от белгийско училище, за да намалят шума.
„Второ тези подове подлежат на ремонт всяка година. Тъй като тази година инвестирахме в циклене на подове, това ще даде възможност поне 2 или 3 години да предпазим тези подове”, обяснява Владимир Миков, директор на 137 СУ „Ангел Кънчев".
Учениците се радват на придобивката и се включват в набавянето на стари топки.
„Като правим контролно и някой мръдне със стола става голям шум и почваме ние да се дразним, а така с топките няма толкова шум”, разказва ученичка.
Учителите признават, че шумът е едно от професионалните им предизвикателства - за тяхната работа и за учебния процес.
„Те разбраха на практика какво означава това - една идея да ги обедини. Освен това разбраха, че вещите могат да имат и втори живот”, казва Станислава Докторова, учител по БЕЛ в 137 СУ „Ангел Кънчев".
В момента училището е обзавело 1/3та от класните стаи със специалните обувки за столове. И продължават да събират излезли от употреба тенис топки.