Чисти ли са водите на Дунав - учени от 14 страни изследват състоянието на реката и биологичното разнообразие в нея. Мобилната международна експедиция спря в Русе.

За първи път се прави химичен анализ за силно токсични вещества. По предварителни данни на учените най-сериозна опасност създава изливането на отпадни води директно в реката.

„Става дума за много токсични вещества, които са в много малка концентрация. Това, което ние ще видим, по всяка вероятност е как стои речният басейн на река Дунав по отношение на тези токсични замърсители, микро замърсители”, обясни Бела Шчани, ръководител на изследователската група.

Изследователите са обезпокоени и от намаляването на рибата. Най-засегната е есетрата, която все по-рядко се намира в Дунава.

„Особено в страните, където се практикува по-интензивен риболов с мрежи, включително и бракониерски, се вижда, че няма такива едри и хубави риби, както в по-горния участък. Очевидно е необходимо да се прилагат някакви усилия за поддържането на ихтиофауната по река Дунав”, смята доц. Лъчезар Пехливанов, участник в екипа.

Част от пробите, които се събират от екипа учени, се изследват директно в лабораториите в двата изследователски кораба. Експедицията ще продължи до 26 септември, като ще приключи край делтата на Дунав.