Учен от Техническия университет в Габрово разработи телефон - навигатор за хора с увредено зрение. Само с допир на телефона до друг обект те получават гласова информация за него.

Всеки обект в заобикалящата ни среда може да бъде разпознат, ако е снабден с пасивен етикет, който носи предварително зададена информация за обекта. Услугата е от типа клиент - сървър. За да я ползва потребителят, трябва да разполага със смартфон с вградени четец и чип.

Мобилната навигация на хора със зрителни увреждания в непознати от тях сгради се разработва от екип на катедра „Компютърни системи и технологии." в университета.

„Ако на всяка врата се постави етикет с информация, която насочва незрящите към други помещения, по такъв начин може да се направи една опростена навигация на незрящия в съответната обстановка.", обясни доц. Росен Иванов.

Според Негослав Събев, който преди 11 години напълно загубва зрението си, гласовата навигация би намалила всекидневните неудобства на хора като него.

„Проблем е, когато имаме еднотипни опаковки с различни продукти”, казва той. Като пример посочва киселото мляко – то може да бъде от различна марка, с различна масленост, а в същите опаковки се продава и сметана.

Системата на доц. Иванов е тествана сред равен брой незрящи мъже и жени на възраст от 34 и 84 години. 75% от тях са усвоили метода за 10 минути и казват, че биха използвали услугата всеки ден.