С колко депутати ще разполагат политическите сили в парламента - данните не са окончателни. Те са разработени от "Маректлинкс", спрямо обявените от ЦИК резултати при 99,95% обработени протоколи.
Картината е следната:
Първа политическа сила е "Има такъв народ". Партията ще разполага с 65 мандата. Веднага след това се нарежда ГЕРБ с 63 мандата.
Представителите на социалистите ще бъдат 36. А на десницата – 34.
29 депутати ще са от ДПС. А групата на "Изправи се! Мутри Вън" ще бъде с 13 народни представители.
Преди броени часове броят на депутатите на първия и втория беше равен. При такава хипотеза кой би получи първи мандат за съставяне на правителство.
В конституцията ни пише, че президентът възлага мандат за съставяне на правителство на парламентарната група с най-много депутати.
Чл. 99. (1) Президентът след консултации с парламентарните групи възлага на кандидат за министър-председател, посочен от най-голямата по численост парламентарна група, да състави правителство.
Каква е обаче хипотезата при равен брой народни представители?
„Ако има ситуация, първата и втората партия да са с еднакъв бой народни представители, критерият според мен ще бъде колко действителни гласове са получили на миналите на 11 юли парламентарни избори“, коментира доц. Наталия Киселова, конституционалист.
Редът, по който става разпределението на мандатите, е известен и се прилага при всеки парламентарен вот.
„Зад всеки действителен глас се крие човек, сумарната стойност на действителните резултати, които получава всяка партия или коалиция, влече след себе си процент. Процентите не са равни, равни са мандатите, тъй като не винаги е възможно зад различен брой гласове да стоят различен брой мандати“, обясни Киселова.
Методиката по системата, с която се преизчисляват мандатите, е приложение към Изборния кодекс. Според нея в определени райони някоя партия получава мандат без гласовете, подадени за нея да достигат цената на мандата.