Вътрешният министър определи България като „оазис на организираната престъпност”. Това стана по време на национална среща за борба с трафика на хора, организирана в Русе.

Цветан Цветанов направи констатацията в отговор на призив да коментира случая с осъдените на смърт заради трафик на наркотици в Малайзия двама българи.

„Всичко, което трябва, сме предприели. Това, което мога да направя като призив към тези млади момчета и момичета, които излизат извън страната и смятат, че могат да осъществят трафик или престъпна дейност, или да източват пари с фалшиви кредитни карти, е да знаят, че законодателството във всяка една от държавите, които посещават, е много по-строго, отколкото в България. Ако в България можем да кажем, че сме оазис на организираната престъпност или на лица, които се занимават с престъпна дейност, в чужбина нещата са коренно различни”, заяви шефът на МВР, като фактически призна осъдените на смърт българи за виновни и отрече твърденията им, че са били заблудени.

За да подплати думите си с конкретни примери, той припомни, че за обвинения за банкови сметки или фалшиви кредитни карти в чужбина се получават осъдителни присъди в рамките на няколко месеца, и то ефективни, докато у нас са условни или пробация.

На срещата в Русе стана ясно, че за първата половина на годината у нас са регистрирани 337 жертви на трафик на хора. От тях жените са 296, като почти всички са били подложени на сексуална експлоатация.

Като най-уязвими жертви на подобен трафик Цветанов определи младите жени от ромски произход заради ниския социален статус и ниво на информираност. Министърът призова и за съсредоточаване на вниманието на институциите към учебните заведения.

„Никой не е застрахован от това, което се случва, и никой не може да каже, че това никога няма да се случи на негов близък или на негов роднина. В тази посока ние трябва да увеличим информационната си кампания във всяко едно населено място, особено по училищата”, посочи вътрешният министър.

По думите му могат пред младите хора да се пресъздават случаи „за това как не бива да се правят нещата”.

„Прекрасно момиче, което очаква голямата любов и добро бъдеще с партньора, с който излиза, или ще иде в чужбина, за да живеят добре, всъщност се оказва една илюзия и някой път нещата са непоправими. При реализирано престъпление, последствията от него са много тежки и не съответстват на краткия период на неговото извършване”, обясни още Цветанов.

Той даде конкретен пример с българка, принудена да проституира в Холандия, която донесла 4 млн. евро печалба за осем години на хората, които са я експлоатирали.