Двамата български младежи, задържани преди малко повече от година с 5 килограма амфетамини в Малайзия, бяха осъдени на смърт чрез обесване, научи bTV.
Георги Бакалов и Иван Костов бяха арестувани миналото лято, след като дрогата бе открита в тайници в куфарите им.
Присъдата не е окончателна и подсъдимите ще я обжалват пред апелативен съд, съобщиха от българското външно министерство.
„България, както и останалите страни от ЕС, е против смъртното наказание като наказателна мярка и това ще бъде заявено от директора на дирекция „Америка, Азия, Австралия и Океания” Ангел Орбецов при предстоящите му срещи в Малайзия на 5 и 6 ноември. България ще поиска съдействие и от Европейската служба за външно действие, която има представителство в Куала Лумпур”, се казва още в съобщението на ведомството.
В началото на миналата седмица бащата на едно от момчетата заяви в предаването „Тази сутрин”, че синът му и неговият приятел не знаели, че пренасят наркотика. Било им е казано, че носят хапчета виагра и анаболи в законното количество, обясниха близките им.
Според тях друг българин - Георги Георгиев е поръчителят на трафика, който обещал 1000 долара за „услугата”. Той също бил задържан в азиатската държава, но по информация на Външно министерство бил освободен малко след ареста поради липса на доказателства и се е прибрал в България.
Отново според твърдения на роднини на младежите от Нова Загора в тайниците на куфарите били намерени само отпечатъците и ДНК-то на поръчителя, тъй като на „мулетата” било забранено да отварят багажа и да докосват пратката.
Бесилото, от което никой не се е връщал
Международните наблюдатели припомнят, че законодателството в Малайзия предвижда смърт чрез обесване за всеки трафикант на наркотици. За трафикант на дрога в Малайзия, където търговията с наркотични субстанции е абсолютно забранена, се смята всеки, който притежава количества над 15 грама хероин, 200 грама марихуана – според малайското министерство на туризма.
Ведомството припомня на желаещите да посетят страната, че притежанието на Ел Ес Ди, кокаин и синтетични наркотици е абсолютно забранено и следователно се третира като трафик.
„Никога не разрешавайте на непознати хора да носят багажа Ви или го оставяйте без наблюдение” – е основното предупреждение, отправяно към всички туристи, желаещи да посетят екзотичната азиатска страна.
Законодателството в областта на наркотиците в Малайзия се смята за най-суровото в света, след това в Индонезия.
За първи път западни граждани (двама австралийци) са обесени за трафик на наркотици – 14 грама хероин – през 1986 г. Оттогава насам малайското правосъдие не се е подало нито веднъж на външен натиск или лобиране с цел намаляване на присъда или пом