Отстраняването от държавното обвинение на прокурора майор Илиан Георгиев е поискал Сотир Цацаров от Висшия съдебен съвет. Искането е направено, защото срещу Георгиев се водят две наказателни производства, по които вече са внесени обвинителни актове в Софийския военен съд и Военния съд – Пловдив, съобщиха от пресцентъра на прокуратурата.
Георгиев работи в Софийската военноокръжна прокуратура и дори беше неин говорител. Той бе изключително близък до административния й ръководител полковник Спас Илиев.
Прокурор Георгиев ще седне на подсъдимата скамейка, защото е набедил пред предишния главен прокурор Борис Велчев други магистрати за престъпления, за които знаел, че са невинни.
Майор Георгиев е бил наблюдаващ прокурор по досъдебно производство срещу организирана престъпна група. По време на разследването са получени сигнали срещу него, които са дали основание за започване на проверка. Впоследствие проверката е прераствала в досъдебно производство, което е приключило с внасяне на обвинителен акт срещу Георгиев.
Майорът е бил оправдан по това дело на всички инстанции и присъдата е влязла в сила. Георгиев обаче е депозирал до главния прокурор 6 жалби във връзка с въпросното дело. В тях е уличил множество магистрати, работили в различни етапи на проверката и досъдебното производство, основно в престъпления по служба и престъпления против правосъдието.
Другият обвинител акт срещу Георгиев е внесен във Военния съд в Пловдив и е за три престъпления.
Първото е длъжностно престъпление, защото Георгиев не е изпълнил служебните си задължения, свързани с веществени доказателства по преписки и досъдебни производства на Софийската военноокръжна прокуратура.
Сред веществените доказателства е имало и секретни документи по наказателни производства, наблюдавани от Георгиев, които не са били съхранявани и описвани по установения в заповедите ред, а са били държани от него в кабинета му. Освен това документите не са били връщани на собствениците им след приключване на наказателното производство.
Така, според мотивите на главния прокурор, е създаден нерегламентиран достъп до документи, които съдържат класифицирана информация и служебна тайна.
Второто престъпление е свързано с държане на боеприпаси (26 патрона) без разрешение.
Военният прокурор е обвинен и в присвояване в големи размери в условията на продължавано престъпление. В качеството си на прокурор по 2 досъдебни производства, обвиняемият Георгиев е присвоил чужди пари на обща стойност 1009 лв., връчени му като веществени доказателства, уточняват от прокуратурата. Вместо да ги изпрати за съхранение в сейф, той ги е държал в кабинета си. След приключване на делата е съставил разписка с невярно съдържание за връщането на сумите, каквото той реално не е направил.