По традиция на много места в страната на 14 февруари се извършва т.нар. зарязване на лозите. Прави се с надежда, че годината ще е плодородна.

Според традицията на днешния празник най-възрастния стопанин реже три пръчки и полива с вино лозите. „Те трябва да се пазят до следващия Трифоновден - в семейството, в къщи, за да е плодоносна реколтата от грозде“, споделя Стоян Георгиев, собственик на лозя.

От 1000 декара лозя в село Ботево произвеждат бяло, розе и червено вино. След бране гроздето отива в 5-тонни ферментатори. Червеното вино ферментира от 20-24 градуса, а бяло и розе - на 12 градуса. Процесът отнема близо месец.

„Розето е от червено грозде. Това е по бяла технология, в смисъл, че само се източва мъстта и след това ферментира. Докато червеното грозде ферментира с ципите. Тъй като танините са съсредоточени в ципите, при тази ферментация те се извличат максимално“, обяснява технологът Светла Иванова.

След ферментацията част от виното отива в тези бъчви, където може да отлежава от шест месеца до десет години. В избата има реколта каберне, сира и рубин. Дъбовите бъчви се отварят за дегустация на всеки три месеца.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement