Тревожна демографска тенденция у нас. Над 1000 деца по-малко са родени през изминалата 2024 година спрямо предходната. Това показват данните на Министерството на здравеопазването.
Новородените бебета за 2024 година са 50 673, докато през 2023 година са били 51 679. Спад има при ражданията от малолетни – за изминалата година те са с пет по-малко спрямо 2023 г.
Увеличава се обаче броят на ражданията от непълнолетни. През 2024 година те са с близо 100 повече.
От Здравното министерство нямат точна статистика за недоносените деца в страната. Техният процент обаче остава сходен със средноевропейския - около 11-12 процента.
Децата на Ивелина Евтимова също са сред героите, които изненадват своите родители и проплакват по-рано от предвиденото.
„Родиха се в 34-та седмица, точно месец и половина преди моя термин. Едната се роди 1800 грама, а другата 1900 грама. Разбира се, бях притеснена. Донякъде го очаквах, тъй като бях бременна с близначета“, разказва майката.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Ивелина и момиченцата ѝ се прибират вкъщи чак на третата седмица, а дотогава бебетата са под зоркия поглед на неонатолози.
„Важно е да бъдем позитивни… Да вярваме, че всичко ще се оправи и да вярваме в силата на нашите деца“, добавя тя.
„Майчин дом“ е болницата, в която се раждат най-много недоносени деца и в момента в неонатологията има 30 бебета.
Причините едно дете да се роди по-рано са различни – от рискова бременност, през заболявания при майката, до твърде млада или вече по-възрастна родилка.
„Последните години една от водещите причини е възрастта на майката. Има тенденция да се раждат първите деца в една доста по-късна възраст на майката, някъде след 35 години. Раждане преди 18-годишна възраст също е причина за по-ранно завършване на бременността“, посочва Петя Радулова, началник на физиологично отделение в Клиника по неонатология в „Майчин дом“.
Лекарите съветват родилките да не пропускат прегледи по време на бременността, да водят максимално здравословен начин на живот, да се хранят добре, да са физически активни, но и да почиват достатъчно.
Ако все пак бебето реши да се появи на бял свят по-рано, важно е родителите да бъдат спокойни и да се доверят на неонатолозите, които поемат новородените от първите часове.
„Голяма част от тях имат данни за вродени инфекция, така че те категорично получават антибиотична терапия“, добавя д-р Петя Радулова
Бебетата се изписват едва след като вече нямат нужда от допълнително лечение, тежат над 2 кг и 100 грама, могат да се хранят самостоятелно с биберон.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK