Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците.
Това сочи проучване на агенция „Тренд“ по поръчка на „24 часа“, проведено в периода между 10 и 16 март сред 1020 души над 18 г.
Допитването показва, че мнозинството от българите – 57%, одобрява въвеждането на предмет по религия като част от редовната учебна програма в училищата.
Малко над една четвърт – 26%, са по-скоро или категорично против.
Одобрението е по-ниско от средното сред най-младите и по-високо сред хората над 70 г., уточняват от „Тренд“.
Идеята предметът да бъде съобразен с вярата на учениците (например православните да изучават православие, католиците – католицизъм, а мюсюлманите – ислям) се възприема по-нюансирано – 44% в някаква степен я подкрепят, докато 38% са против.
6 от 10 души са на мнение, че обучението по религия може да допринесе за изграждането на морални ценности у учениците. Това посочват по-често от средното жените и респондентите над 60 г. Близо една четвърт – 23%, са на противоположна позиция, като това е най-силно изразено сред хората под 30-годишна възраст.
Данните са от проучване на „Тренд“ по поръчка на „24 часа", посветено на нагласите спрямо изучаването на религия в училище. Изследването е реализирано в периода между 10 и 16 март 2025 г. чрез пряко полустандартизирано интервю "лице в лице" с таблет сред 1020 души на възраст 18+.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK