Подпочвени води години наред рушат крайбрежния скат на Варна. При проверка специалистите, които извършват укрепителните действия, се изненадват от силата на природната стихия - тонове вода извират ежедневно от склона.

Крайбрежния скат се намира точно под Морската градина. Тук всяка пролет и есен се свличат земни маси и това изяжда от територията на парка по два-три метра годишно.

Доскоро обаче никой не знаеше какви са размерите на природната стихия.

"Всичко около нас беше обрасло в шубраци, храсти и кал. Влязохме с механизацията, разчистихме и когато започнахме да оголваме ската, тогава установихме, че водата е много повече от колкото очаквахме", обясни техническият ръководител на брегоукрепването Станислав Василев.

"Беше не само блато, а имаше и строителни отпадъци, битови отпадъци, гуми и много вода", заяви главен инженер Бойко Иванов.

По 30 литра в секунда подпочвени води се стичат по крайбрежния скат години наред. Специалистите са изчислили, че това количество може да захрани 50 хиляден град, колкото например е населението на община Ихтиман.

Височината на ската, който се укрепва е между 30 и 35 метра. С просто око се вижда, че подпочвените води извират от няколко пласта.

"Водата замръзва, а заедно с нея замръзва и първият вертикален пласт, който като се размрази, се нарушава геоложката порода и започва да се обрушва", поясни Олег Колев, главен експерт "Свлачища и укрепване на територии"-Община Варна.

В момента подпочвените води се събират в специален колектор. След приключването на укрепителните работи догодина се обмисля идеята тези води да се използват за напояване на зелените площи.