Италия поема ролята на рамкова държава за бойната група на НАТО в България. Президентът, военните министри на България и Италия, както и началниците на отбраната на двете държави присъстваха на официалната церемония в полигона „Ново село“.
Бойната група се сформира още през март, когато към 42-ри механизиран батальон се присъединиха и американски военнослужещи с бойни машини "Страйкър".
Президентът благодари на Италия и всички съюзници и напомни на политиците, че модернизацията на армията не търпи отлагане.
„Същите спъваха години наред модернизацията, не въведоха никакво ново въоръжение, сега същите бързат да предоставят въоръжение на Украйна, без да са въвели нищо ново и по този начин бързат да ни лишат и от това, което имаме в момента. Това е недостойна позиция. Мантрата, че предоставяйки въоръжение на Украйна, веднага ще получим подарък - натовско въоръжение, издава опасна наивност или тежка некомпетентност“, заяви Румен Радев.
Министър Стоянов също призова за повече пари за отбрана.
„Нашите съседни страни, нашите съюзници от НАТО вече говорят за 2,5% от БВП, като визията е да се стигне до 3% през 2030. Ние се мъчим следващата година да бъдат 2%“, отбеляза министър Димитър Стоянов.
От няколко месеца български и италиански военни се подготвят в контекста на засилените мерки по Източния фланг на НАТО.
„Извън чисто политическия и военен аспект между нашите народи има приятелство, което е символ на солидарността. Благодаря ви и за приноса ви към колективната ни сигурност“, заяви Лоренцо Гуерини, министър на отбраната на Италия.
Заедно с бойните групи в Полша и трите балтийски страни общият брой на военните след новите "усилени мерки за бдителност" са почти 10 хиляди.
Бойната група в България не е единствена. Такива формирования има в Румъния, Унгария и Словакия. Още през август на полигона „Ново село“ пристигнаха 750 италиански военни с техника, като част от многонационалната бойна група.
Като домакин, България е представена с батальон от 150 военни и техника, а Албания с до 40 военни, също така и американска рота военнослужещи се включи с бойните машини „Страйкър“. И други държави от Алианса имат принос към колективната отбрана в контекста на войната в Украйна.
Всичко това се прави с цел усилване на Източния фланг на НАТО. От началото на войната на Русия в Украйна НАТО подсили силите и присъствието си в Източна Европа с близо 40 000 военни, които са под прякото командване на Алианса.