Таксите на юрисконсултите остават. Това реши единодушно Конституционният съд по делото, заведено от омбудсмана Мая Манолова.
Всеки, който е стигнал до дело с „Топлофикация” или „Софийска вода”, и накрая загуби делото ще трябва да плати и таксата на юрисконсулта. Така сметката му става двойна. В момента минималната такса е 300 лв. Например – ако дължите на „Топлофикация” 100 лв., стигнете до съдебно дело и загубите делото, накрая общата сума, която ще трябва да платите е близо 900 лв.
Конституционният съд смята, че в тези такси няма нищо, което да не съответства на Конституцията на държавата.
Междувременно омбудсманът започна ново дело, но този път във Върховния касационен съд – дали „Топлофикация” има право да събира такса сградна инсталация от хора, които не ползват парно.
Стотици граждани се събраха на входа на Съдебната палата, недоволни от таксите за сградна инсталация, които плащат без да ползват парно. Бившият преподавал по измервателна техника Ладислав Цветков не ползва топло от монополиста вече 19 години, защото не е доволен от качеството на услугата.
Семейството на Цветков е спечелило две съдебни дела срещу „Топлофикация”, но все още получава бележки с такси за общи части и е платило досега 10 000 лева.
Цветков не разбира и факта, че абонатите не могат сами да спират и пускат парното, а право на това има само дружеството. Омбудсманът каза, че няма да се откаже от борбата за правата на гражданите.
„Ще се обърна към Столичния общински съвет, който е принципал на „Топлофикация” и не би следвало удобно да се измъква, когато гражданите имат проблеми със столичното дружество”, заяви Мая Манолова.
Върховният касационен съд ще има поне още две заседания по това дело.
От столичната „Топлофикация” казаха, че ще изпълняват Закона за енергетиката докато той е в сила.
Върховният касационен съд може само да разтълкува двата закона, но не и да отмени нещо в тях. На въпроса кой от двата закона е правилен може да отговори само НС и евентуално да гласува нов закон.