Един от първите доброволци в борбата с ебола в Гвинея е българин. Стефан Йосифов работи за "Лекари без граници". През последните 8 години е на различни мисии в Африка. През април получава обаждане - търси се екип за Гвинея - една от държавите, засегнати от ебола. Три дни по-късно вече е в столицата Конакри.

„Когато тръгнахме не знаехме какъв е размерът и за какво става въпрос. Когато си там, нямаш време да те е страх. По-скоро трябва да се действа”, разказва той.

Мисията е в изолационния център на града. Достъп имат само екипът и новите пациенти. „За първата седмица бяха осем, след това 16 болни и т.н. и се наложи да го разширяваме”, казва Стефан Йосифов.

Така изглежда един изолационен център. Снимка: Стефан Йосифов


Той отговаря за доставката на храна, вода, лекарства, защитни облекла, за изграждането на нови помещения. Казва, че мерките срещу епидемията са закъснели: „Едно от главните ни задължения беше да дезинфекцираме всички извори на зараза.Там, където сме намерили болен, дори да е умрял вкъщи, наш екип отива на място - пълна дезинфекция, вади се всичко и се изгаря. Това е много важно, така ограничаваме разпространяването на инфекцията”.  

Зона за отпадъци, в която всичко се изгаря. Заобиколена е с чували, които да предпазват от огъня. Снимка: Стефан Йосифов


Стефан разказва, че за избухването на епидемията, причините са лошата хигиена и някои местни традиции- като яденето на сурово месо и погребалните ритуали.

„Тялото е цялото в кръв. Когато го мият, местните хора не ползват ръкавици, не са изолирани, и тази традиция води до зараза. Самото тяло кърви и е толкова заразно, че дори със здрави ръце човек може да се зарази”, разказва Стефан Йорданов. Така болните стават все повече. Предполага се, че един от тях –търговец, търси медицинска помощ в столицата и така пренася заразата.  

Един от първите случаи, с които българинът се сблъскал, е на най-оживеното място - пазарът. Вирусът е заразил търговец на плодове: „Беше заболял и умря на място. Изгорихме този бутик, но до него какво - та той бе на един метър от другите. Сложна е ситуацията”.

Преди два месеца Стефан Йосифов се завръща в България, но още преживява историите от центъра на епидемията и следи какво се случва в борбата с вируса.

„Най-драматичната история бе смъртта на семейство лекари. Те бяха от първите. За едва седмица си отидоха и двамата и те го знаеха. А най-щастливата, когато от изолационния център излезе едно здраво момиче. От центровете излизат предимно трупове. Първото, което излезе здраво, бе едно 19-годишно момиче и бе голяма радост”, допълва той. 

19-годишна излекувана пациентка. Снимка: Стефан Йосифов


Стефан Йосифов е приел професията си като призвание и се готви за нова мисия - отново в сърцето на Африка.   

Най-малкият пациент, излекуван от болестта в Гвинея – момиче на 22 месеца. Снимка: Стефан Йосифов

Екип, преди да влезе в изолационния център. Снимка: Стефан Йосифов

Ръкавици и ботуши за хигиенистите и за хората, които влизат в центъра, за многократна употреба. Могат да се дезинфекцират в разтвор от хлор. Снимка: Стефан Йосифов

Приемане на болна. Всички приети пациенти се посрещат от медицински лица със специално облекло. Снимка: Стефан Йосифов

Медицинските екипи се приготвят, преди да влязат в „Опасна зона”. Снимка: Стефан Йосифов

Всеки излизащ се напръсква с концентриран разтвор от хлор. Снимка: Стефан Йосифов

  • Епидемията от ебола официално затихна
  • Заразените от ебола в Западна Африка са най-малко от началото на годината
  • Случай на ебола в Италия
  • СЗО е регистрирала за два дни в Западна Африка 25 смъртни случая от ебола
  • Повече от 26 000 души са се заразили с ебола от началото на епидемията
  • СЗО призна за сериозни пропуски при овладяването на вируса на ебола
  • Последният заразен с ебола пациент в Либерия почина
  • Британска медицинска сестра е излекувана от ебола с експериментално лекарство
  • Една година епидемия - ебола остава глобална заплаха
  • "Лекари без граници" обвини световната общественост в бездействие срещу ебола