Светият Синод излезе със съобщение относно приетия Закон за изменение и допълнение на Закона за предучилищното и училищно образование.
Вчера след близо три часа дебати парламентът прие промяна в Закона за предучилищното и училищното образование, предложена от "Възраждане".
С нея се забранява популяризиране и подстрекаване по какъвто и да е начин пряко или косвено на идеи или възгледи, свързани с нетрадиционната сексуална ориентация или определяне на полова идентичност, различна от биологичната.
„Светият Синод на Българската православна църква - Българска патриаршия изразява своята признателност към народните представители за постигнатото съгласие по общозначими ценности за българското общество, каквито са възпитанието, образованието и закрилата на децата на България“, се казва в съобщението.
„Удовлетворени сме от законовата забрана в системата на предучилищното и училищно образование на действия, свързани с извършване на пропаганда, популяризиране или подстрекаване по каквито и да е начини, пряко или косвено, на идеи и възгледи, свързани с нетрадиционна сексуална ориентация и/или определяне на пола по идентичност, различна от биологичната“, пишат още от Светият Синод.
„Светият Синод на Българската православна църква – Българска патриаршия защитава последователна позиция по въпроса за понятията „пол“, “брак”, “семейство”, както и за необходимостта от духовно-нравствено възпитание, образование и закрила на децата, в основата на които е учението на Христовата Църква за човека като най-велико Божие творение.
Светият Синод е имал много пъти повод през последните години да припомня своята позиция, че за християнството съществува едно-единствено понятие за пол, което произтича от биологичното устройство (естество) на човека като Божие творение, както и че бракът и семейството, разбирани като благословен от Бога съюз между мъж и жена, са вековна неприкосновена ценност за християнството. В основата на всяко позитивно право е необходимо да стои естественото човешко право, което пък се основава на божественото право, заложено в природата на творението от неговия Творец.
Убедени сме, че въпросите относно пола, семейството, възпитанието и образованието на децата в съвременното общество са въпроси със стратегическа значимост не само за националната и конституционна идентичност на България като член на Европейския съюз, но и за съхраняването и бъдещето на българския народ, а и на целия човешки род. Проучванията в България показват, че такива са нагласите и разбиранията на мнозинството български граждани.
Българската православна църквата като грижовна майка за българския народ споделя тревогите и притесненията на много родители и педагози от съвременните проблеми на възпитанието на децата в нашето общество.
Вярваме, че поставеното начало на единство между политическите сили относно ограничаването в системата на предучилищното и училищно образование на идеологии, противни на християнската нравственост и на здравия човешки разум, ще намери своето продължение в други законодателни инициативи, полезни за възпитанието и образованието на децата – бъдещето на България“, казват още от Светият Синод.