За опасност от зърнена криза предупредиха зърнопроизводителите. Причината е в необичайно високите за октомври температури, сушата и състоянието на посевите в момента. 

Според производителите на пшеница тежката ситуация на полето вещае и драстично поскъпване на хляба.

В момента средната цена на дребно на белия хляб е 1,42 лв. за килограм, а „Добруджа” се продава за 1,34 лв. Данните са от системата за агропазарна информация към земеделското министерство.

Прогнозата на зърнопроизводители е, че цената може да скочи до 2 лева, ако заради сушата посевите от пшеница изсъхнат и догодина се наложи да внасяме.

В житницата на България, в района на Добричко, от 4 месеца не е паднала и капка дъжд. По засетите преди месец с пшеница ниви по нищо не личи, че в земята има семена. „Лошо ще стане, ако не падне дъжд в близките дни, тъй като пшеницата няма да може да поникне и ще поникне по-късно по време на зимата. Тогава тя няма да е достатъчно закалена и се очакват измръзвания. Дано продължи повече тази топла есен и падне дъжд, иначе нещата могат да излязат извън контрол”, опасява се Иван Гочев – зърнопроизводител.

Според негови колеги състоянието на площите в Централна България e още по-критично, тъй като на места е паднал дъжд едва около 5 литра на квадратен метър.

„Аз все се надявам, че зимата ще падне малко влага, но тази реколта, която е получихме, тази пшеница - 640-650 килограма, може би няма да я има още една-две години. Защото, знаете, едно поле като се обърка 5-6 години няма оправяне”, казва Георги Маринов - председател на земеделска кооперация в с. Победа.

Ако не падне дъжд, догодина след жътва страната ни от износител ще се превърне във вносител на зърно, казват още земеделците. Това пък неизбежно ще доведе до скок на цената на хляба.

„При положение, че се запазят тези метеорологични условия и пшеницата не поникне в нормалните си срокове, това неминуемо ще доведе до поскъпване на зърното, на фуражите, на хляба, веригата всички я знаем”, допълва Гочев.

Пак заради сушата в момента никъде не се оре, защото машините се чупят. Земеделците чакат да падне дъжд, за да подготвят земята за сеитба на слънчогледа и царевицата през пролетта.

От Националната служба по зърното успокояват, че още е рано за апокалиптични прогнози за зърнена криза догодина. Това, че не са покълнали семената не е толкова страшно. Страшно е, ако те покълнат и се развият, а засушаването продължи - тогава кълновете могат да изсъхнат.