Ударни проверки по детски градини и училища засякоха стотици килограми негодна за консумация храна – с изтекъл срок на годност. Влиза ли наистина в менюто на децата - развалена храна? Трудно е да се каже със сигурност, но конфискуваните количества не са малко.
Ако от началото на годината до септември са иззети и унищожени над 100 килограма негодни храни, то само за един месец - от началото на учебната година досега са прибрани близо 600 килограма развалена храна. Тези количества залежават по складовете в детски градини и училища и се предполага, че част от тях влиза и в менюто на децата.
Инспекторите обаче казват, че все пак това е по-скоро изключение. Като цяло общото състояние на детските кухни било добро.
С отварянето на детските кухни започна и хайката на ветеринарните инспектори. Столът в едно от варненските училища е затворен заради открити килограми развалено месо в складовете.
„Месото си е в срок на годност, но просто е изпаднал етикетът и просто, като дойдоха на проверка, не можаха да докажат, че месото е в срок на годност, кога е получено”, заяви Светла Ламбова, бюфетчик.
Базата е в окаяно състояние - ремонт не е правен от години и освежаването на помещенията започва едва сега. „В момента родителите търсят алтернативни начини да си хранят децата. Имаме 6 групи, които са на целодневна организация, и се налага тези деца да бъдат изхранвани по друг начин”, коментира Мария Нестерова, директор на училище.
Истински рекордьор по застояла храна е училището в плевенското село Мечка. Инспекторите засичат в склада на стола 530 килограма негодни продукти - спагети, захар и ориз.
„Тази храна е насочена към екарисаж и без значение какво би могло да се случи, това е недопустимо. Особено обект за детско хранене да има такива големи количества храни с изтекъл срок на годност”, констатира д-р Любомир Кулински - Агенция по безопасност на храните.
В столичните детски градини няма регистрирани фрапантни нарушения. Директорите уверяват, че са подложени на стриктен контрол - не само храната да е годна за консумация, но и да е приготвена по утвърдения нов стандарт.
Строгите рецепти обаче не се спазват навсякъде, защото бюджетите на детските градини и училища са силно ограничени. Известно е, че детските кухни работят по строги менюта и рецептури, които не допускат вредни храни, такива с много сол или с растителни мазнини и соя. Но все пак цената определя качеството. Директорите признават, че понякога се влагат имитиращи продукти - евтино мляко, сирене или месо, с обяснението - липса на достатъчно пари в бюджетите на училищата и детските градини.