Стотици българи останаха без достъп до лекарства, плащани от НЗОК.
По данни на Фармацевтичния съюз в 39 общини няма нито една аптека с договор с касата, а половината от аптеките с договор не осигуряват медикаменти за хората с редки болести.
Данните сочат, че в близо 300 общини нито една аптека няма договор с НЗОК за медикаменти за противотуморна терапия. В 105 общини няма аптеки, които да осигуряват медикаменти за хората с редки болести и за трансплантираните пациенти.
В 80 общини не се продават по НЗОК лекарства за хормонална терапия на злокачествени заболявания, а в близо 50 - инсулин.
От Фармацевтичния съюз настояват да се създадат финансови стимули за работа в отдалечените или труднодостъпни райони.
"Касата трябва да отпуска средства и за зъболекарска практика, и за аптека. Това можем да го видим и в Канада, можем да го видим и в други държави", заяви Мирослав Ненчев - председател на Българския фармацевтичен съюз.
Затрудненият достъп на пациентите до лекарства е бил обсъждан от работна група с участието на здравното министерство преди месеци, но решение не е намерено.
"Създаването на работни групи води до отлагане на проблема с няколко години. Тъй като в момента няма заместник-министър, който да отговаря за снабдяването с лекарства и лекарствената политика, ще се опитаме да го решим с хората, които имат отношение към темата - министъра и председателя на НЗОК", заяви д-р Минчо Вичев – заместник-министър на здравеопазването.
Фармацевтите са категорични, че в общинските центрове трябва да има минимум по една аптека, която да продава всички лекарства по НЗОК.
От Здравната каса обясниха, че в момента стимулът за аптеките е, че имат възможност да се отчитат на 15 дни и по този начин да получават средствата си по-бързо. Това пък им позволява навреме да се разплащат с доставчиците. Освен това от тази година им се плаща не по 1, а по 2 лв. за обработка на рецепта за скъпоструващи медикаменти, което явно не е достатъчно, за да накара фармацевтите да работят с НЗОК.