В съседна Сърбия е два до три пъти по-евтино, отколкото в България. Анализите показват разлики в цените не само на стоките, но и на услугите. Така напоследък се роди и нова мода в туризма - зъболекарски туризъм.
В Ниш дори луксозната и естетична стоматология, както и спа услугите са два до три пъти по-евтини отколкото у нас. „У нас стандартът е много нисък, хората нямат пари, ние работим с такива цени, само и само да имаме пациенти, цените на материалите също са много по-ниски, защото при вас заради Евросъюза са много по-скъпи”, обясни стоматологът д-р Милица Милутинович.
Тамара, която е от Димитровград, предпочита да пътува 80 километра, за да дойде на зъболекар в Ниш, вместо да пътува само 60 километра до София. „Тук ми е приятно и ми е хубаво, освен това една пломба е 15 евро”, обяснява младата жена.
Ниските цени на козметичните услуги също са в полза на съседите. Да те гримира професионалист в студио за сватба например излиза 30 лева. „Не са нито най-скъпите, нито най евтини цените, имаме редовни клиенти, за сватби, тържества, но имаме и такива, които идват всяка седмица просто като излизат вечер на дискотека или за кафене”, разказа гримьорката Невена.
Икономисти от Ниш редовно правят анализ на цените в Сърбия и България. По-често сравнението е в полза на съседите ни. „Ние сме изследвали разликите в цените на над 41 типа стоки и 7 вида услуги”, обясни Зорана Костич от икономическия факултет на университета в Ниш.
Заради разликите в цените и постоянното движение на хора, които пътуват само за пазар, асоциациите „Активни потребители" в Ниш и в София са направили специален потребителски мост, за защита на интересите на потребителите от двете държави.
„Имаме специален сайт в интернет, където всеки може да се провери цените на каквито стоки и услуги го интересуват, само за два дни сайтът е посетен от 100 000 души”, информира Йован Йованович от потребителския форум в Ниш.
Ако сте от България, а искате да върнете стока, купена в Сърбия, също можете да се обърнете към потребителските организации.