Произведени в България стени за катерене са предпочитани от любители на екстремния спорт в цял свят. Преди 16 години катерачът Ивайло Пенчев решава, че може да конкурира европейските фирми и да произведе по-добри изкуствени стени.
До момента е инвестирал над 20 млн. лв., а сред клиентите му са фирми от най-големите пазари в света. Според експерта по височините типичното за този вид спорт е, че сближава хората.
„На открито е повече авантюра, аутдор преживяване, природно преживяване. Индор катеренето в катерачните центрове е много по-социално. Събират се много хора, през цялото време комуникират. В този спорт хората са интересни. Никой тук не слуша чалга. Просто няма”, разказва собственикът на фирмата за стени за катерене.
Според младия спортист и инструктор по катерене Емилиян Колевски тренирането на закрито е стъпка, която всеки трябва да овладее, преди да се изправи срещу истинските скали на открито.
„В зала катеренето е много по-лесно, защото виждаш хватките, къде да се хванеш, къде да стъпиш, всичко ти е обозначено и е много по-лесно, докато на скали скалата е много по-гладка и много по-трудно виждаш къде са хватките, къде са стъпките. Трябва да имаш опит, за да ходиш на скали”, предупреждава инструкторът.