След близо месец борба за живот в болница, двегодишното момиченце е починало от тежка черепно-мозъчна травма. Това е заключението на прокуратурата. Майката, която е единствената обвиняема, е вменяема, показва съдебно-психиатричната експертиза.

Обвинението срещу майката, която е задържана от самото начало, ще бъде преквалифицирано в причиняване на смърт по непредпазливост. Наказанието е до 12 години затвор.

Проверяват се всички версии за смъртта на детето, но майката остава единствената обвиняема. Има данни, че живеела с мъж преди време.

Прокуратурата ще проверява и дейността на социалните, според които социален работник е ходил шест пъти в дома на майката от момента на осиновяване.

„Нямаме данни да се е интересувала от състоянието на детето. Не се признава за виновна при повдигнатото обвинение и  отказва да дава обяснение по делото“, посочи Чавдар Грошев, районен прокурор на Пловдив.

От Социалното подпомагане заявиха, че майката е била одобрена за осиновител и вписана в регистър през 2019 година. След като две години подходящо дете не се намерило, кандидатствала отново и била одобрена, като е преминала през всички тестове.

Личният лекар на момиченцето, която го е преглеждала за последно два месеца преди инцидента, казва, че по това време не е виждала по тялото й травми и синини.

Според психотерапевта Величка Дошева процедурата за проучване на кандидат-осиновителите в България е една от най-кратките. За сравнение в Швеция този период е 1 година, а у нас едва 3 месеца.

„За 3 месеца не могат да се проучат много неща за кандидат- осиновителите. Най-вече каква е мотивацията, за това те да пристъпят към осиновяване“, подчертава тя.

Осиновител може да стане всеки, които е в добро психическо и физическо здраве, не осъждан и има уседналост за последните 6 месеца.