Борбата срещу войната по пътищата влезе в пленарната зала на парламента. Депутатите обсъждат законови промени, като една от предлаганите мерки е намаляване на максималната скорост.

Законопроектите, с които се предлага да се бори войната по пътищата, са шест. Два от тях са на Министерски съвет, именно там е залегнала и мярката да се намали скоростта по магистралите от 140 на 130 км/ч. Идеята беше представена от вносителите от МВР.

„Регламентират се подробно стойностите на максимално разрешената скорост за движение в населено място, извън населено място - по скоростен път, автомагистрала. Обръщам внимание и на предложената промяна свързана с намаляването на разрешената скорост за движение по автомагистрала от 140 на 130 километра в час, защото има по-тежък травматизъм“, заяви зам.-министърът на вътрешните работи Тони Тодоров.

Своите идеи за намаляване на смъртността по пътя представиха и партиите.

„Голяма част от тежките катастрофи са причинени от превишена или несъобразена скорост. Голяма част от произшествията са предотвратими“, каза бившият кмет на София от ГЕРБ Йорданка Фандъкова.

От ПП-ДБ предложиха да се публикуват достатъчно данни за всички рецидивисти.

„Да се публикуват детайлни данни и за пътно транспортните произшествия, какъв вид са и с колко ранени. И данни за невръчените и неплатените фишове, тъй като са огромен процент“, заяви Божидар Божанов.

„Остава усещането, че само ако глобяваме, глобяваме, глобяваме - ние ще спрем войната по пътищата“, смята Никола Димитров от „Възраждане“.

„С вдигането на глобите и събирането на тези глоби - това е един от начините да се реши проблемът“, каза Калин Стоянов от „ДПС-Ново начало“.

От ПП-ДБ предлагат и да не се отнемат книжките на водачите само на база на полеви тестове. 

Имаше и спор - дали вдигането на глобите е ефективна мярка.

Четири часа по-късно основните промени бяха приети. Предстои и второ четене преди промените да станат окончателни.

Следващата седмица депутатите първо трябва да гласуват и обсъдят вота на недоверие, а след това да излязат в 10-дневна великденска ваканция. Тоест - промените на второ четене могат да бъдат приети едва след нея.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK