Бизнесът у нас предлага конкретни конкретни мерки срещу двойния стандарт при храните. Те искат стоките, които се внасят у нас да имат официален сертификат, който да доказва, че са еднакви с продуктите, продавани в страната на производство.
В противен случай – да бъдат налагани санкции до 10% от оборота на дистрибуторите на тези храни. Предложенията са на Асоциацията на индустриалния капитал и са заложени в промените в Закона за храните.
Според потребителите една и съща опаковка крие различно съдържание у нас, и в другите европейски страни. За да се промени това, от бизнеса предлагат - храните от чужбина да бъдат придружавани от сертификат, издаван от контролния орган на държавата, в която са произведени. Той да доказва, че храната е със същото съдържание, състав и рецептура с тази, която се търгува на нейна територия.
„Ако на етикета пише, че това е вафла. Това трябва да е вафла. И в Западна Европа, и в България. Ако е различно съдържание, то на етикета трябва да пише – не е вафла, а вафла за България”, заяви Васил Велев, Асоциация на индустриалния капитал.
Потребителите приветстват идеите, но с резерви. Сред идеите има и предложения за контрол – Агенцията по храните да изтегля от пазара продукти, за които е установено, че нямат издаден сертификат.
„Като са описани в законопроекта и конкретни санкции – първа стъпка от 1% до 3% от оборота на фирмата, втора стъпка от 5% до 10% процента, каза Явор Гечев, председател на националния съюз на земеделски асоциации в България.
От Сдружението на търговските вериги у нас отказаха коментар по темата. За тях се смята, че са сред основните вносители на проблемните стоки у нас.
Законопроектът на бизнеса вече е внесен от БСП в Народното събрание. От ГЕРБ се въздържаха от коментар, дали го подкрепят, докато не влезе за разглеждане в комисия.